Климат в Асеновград
Валежите в Асеновград са малко повече от тези в равнината – 690 л. на кв. м. с максимум през септември и октомври. През пролетта е хладна, лятото е топло, есента е мека, зимата не е много студена, а снежната покривка в Асеновград и неговата околност не се задържа. Поради топографските особености на района, особено характерно явление за Асеновград и неговата околност са градушките.
Този минус обаче намира компенсация в един сериозен климатичен плюс – характерният за града вечерник. Това е един твърде умерен вятър, който се излива като из фуния в пролома на реката към равнината. Започва да духа надвечер и спира към 10 ч. на другия ден. Причината за неговото появяване е различното нагряване на въздушните маси в полето и планинския масив, а също и присъствието на пролома, който дава тласък и посока на въздушното течение.
Вечерникът достига на 4-5 км. на север по течението на реката. Зимата той е твърде нападателен и рязък, но през лятото е истинска благодат, защото всяка вечер идва от планината на равномерни, хладни струи, които разбиват претопления въздух, дим, прах и внасят свежест и прохлада в града през горещите летни нощи.
С това той предпазва овошките и зеленчуците от редица болести (ръжди, пероноспори и др.), които трудно се развиват на сухо. Вечерникът е отличен регулатор също и на винената ферментация и се смята за един от най-съществените фактори за израстването на града като лозарски и винарски център преди и сега.
Още едно условие за голямата жизненост и трайност на града е неговият огромен планински район. Водосборният басейн на река “Чая“, който граничи на запад чрез вододелното било Чернатица с басейна на р. Въча, а на изток с водосборния басейн на Арда, заема едно внушително пространство от 1200 км.