Кулата на Ангел Войвода в Араповски манастир „Св. Неделя“
През епохата на Възраждането продължават да се строят донжони – сега обаче те не приличат на крепости, а по-скоро на укрепени къщи с типичната архитектура за възрожденските времена.
В пределите на Араповския манастир „Св. Неделя“ край село Златовръх, община Асеновград има точно такава кула. Тя е строена по инициатива на Ангел войвода и е единственият цялостно съхранен паметник на хайдутството в България – според табела на входа на манастирския комплекс.
Кулата е правоъгълна и е била използвана за наблюдателница и жилище. Първите два етажа са каменни с тесни прозорчета, пригодени за бойници. Третият етаж е жилищна част – тя разполага с четири стаи, издадени навън с еркерна част, нещо, твърде често срещано през Възраждането.
Това се дължи на недалновидната данъчна политика на Османската империя – през онези времена данъчните налози са се определяли на база застроена площ, но не разгърната, а само върху терена на приземния етаж, поради което вторият и третият етаж са били винаги издадени навън и съответно с по-голяма площ.
На северната страна на кулата има стенопис, изобразяващ как Самсон убива лъв. Монасите естествено са се крили в кулата при разбойнически набези.
Самият Араповски манастир е основан през 1856 година – той е един от малкото манастири, основани през Османското робство, при това е разположен в полето, а не в планината, където има естествена защита.
Храмът е строен в близост до старо аязмо – лековит извор. Според много историци въпросният Араповски манастир е основан и построен с определена цел – да противодейства на гръцкото влияние в региона – останалите 10 манастира около Асеновград са подчинени на Гръцката патриаршия и са разпространявали усилено гръцко влияние, което е било много на мода по онези времена – много българи са се гърчеели.
Според професор Божидар Димитров заможни българи от целия регион на Централните Родопи са събрали средства и са построили този манастир, който си е бил чисто български.
До манастир „Св. Неделя“ има удобен асфалтов път за лек автомобил. Той се намира на 19 км от град Асеновград и на 2 км от село Козаново.