Разрушеният старинен мост над река Буйновска в Родопите
Направих това описание през есента на 2021 г. Зимата беше дълга, снегът много, а пролетта на 2022 г. донесе води, пред които снагата на този грациозен мост не издържа и той се срути.
Ето текст и снимки:
Това е един от най-добре запазените едносводести старинни мостове в Родопите. Неговия строеж се губи назад във вековете, вероятно строен по времето на Османския период.
Мостовете, които са изградени в речни долини, понякога ни карат да си зададем въпрос, каква е логиката той да се намира в „нищото“. Над него се извисяват скали и на практика към момента човек може да се усъмни в тяхната функционалност.
Това обаче, преди векове не е било така. С навлизането на стоманобетона и тежките машини, планините са прокопани, за да може да се обезпечи достъп и до най-далечните населени места. Старите пътища, които са преминавали през мостовете отдавна не съществуват. Въпреки това, старинните мостове ни дават информация и ни подсказват трасетата на пешеходната и търговска инфраструктура в планината от Античността до Средните векове.
Мостът на река Буйновска е симетрично изграден, за разлика от много асинхронни мостове решени спрямо възможностите на релефа. Прави впечатление големината на единствения му свод, който да побира целите води на пролетното снеготопене и буйните дъждове, които пълнят деретата, отводняващи тази част на планината. Градежът му е майсторски и фин, а плочникът в пешеходната му горна част е от добре подбрани камъни.
Старинните мостове в Родопите са изключително ценни като свидетелство за напредничавата самобитна архитектурна мисъл. За съжаление, много от мостовете са компрометирани, заради иманярски набези, особено в основите. Все пак, запазените мостове не са никак малко като брой и би било добре общините, на чиито територия се намират те, да влагат повече ресурс за тяхното опазване и рекламиране като дестинации за туризъм, използващ като ресурс историческото наследство.