ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Бит и култураРоженски съборФолклор

Роженският събор – традиции през вековете

Предшественик на съвременния фестивал е местен събор, проведен за пръв път на 27 юли 1898 година, деня на свети Пантелеймон, по инициатива на отец Ангел Инджов-Комитата (български духовник и революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация) като събор на жители и изселници от село Соколовци, останало под османска власт след Освобождението.

Въз основа на тази традиция през август 1961 г. се провежда родопски събор-надпяване в рамките на 3 дни, който е един от първите от създаваните по това време регионални събори на народното творчество. Негови организатори са Министерството на просветата и културата, Управлението за радиоинформация и телевизия и Смолянският окръжен народен съвет. В първия събор участват 500 изпълнители, той е посетен от 80 хиляди души и са направени звукозаписи на хиляда автентични народни песни от Средните Родопи. По време на събора за пръв път получават по-широка известност изпълнители като оркестъра „100 каба гайди“ на Апостол Кисьов, Георги Чилингиров, Валя Балканска, Бойка Присадова, Христина Лютова, Надежда Хвойнева.

Съборът се превръща в редовно събитие, като през 1972 година участниците са 3500, а публиката достига 150 хиляди души.(снимка – хоро на Роженския събор 1972 г.)

източник