Хипотеза твърди, че Коджа Мимар Синан е роден в родопското село Гела
Коджа Мимар Синан е един от най-знаменитите архитекти, творил по времето на Османската империя. Той е роден през 1490-та и умира през 1588 г., достигайки почти столетие. Проектирал и построил над 300 сгради, сред които джамиите „Сюлеймание“ в Истанбул и „Селимие“ в Одрин.
Официалната наука е утвърдила село Агрианос (днес Агърнас) край днешния град Каисери в Централна Турция. Има и различна хипотеза, която е много интересна.
Смята се, че Мимар е бил християнин, роден от брака между арменци, гърци или българи. Малко над 20-годишен той се присъединява към еничарския корпус от където не след дълго започва и неговата стремглава кариера.
Хипотезата, която ще ви разкажа ни отвежда в района на Средните Родопи. Според нея, Мимар бил от околните на днешното село Широка лъка села. През XVI в. селото на това си място не е съществувало, заселено е по-късно, затова преданието разказва за село Гела, че „оттам някога е било взето от турците едно момче за еничарския корпус, което след време се върнало в селото като възрастен вече еничарин и бил познат и бил познат от роднините и духовника, при който някога учел.
При това си идване той предложил на населението да се помохамеданчи, а така също и на монасите от намиращия се там манастир. Жителите обаче отказали да сторят това, затова той заповядал да бъдат избити всичките, като не пожалил дори и родната си майка. След туй изгорил селото и манастира , чиито останки днес са разкрити. Само неколцина от жителите останали, като приели да се помохамеданчат. Те са се разселили наоколо.
(паметник на Мимар Синан в Одрин)
––
Сюжетите с еничар, който е взет, а после идва, помохамеданчва и убива дори майка си са много разпространени из Родопите. Примери има и в Лъкински район, където той се повтаря идентично спрямо тази легенда за Синан. Може би тази хипотеза се различава от историческата истина, но тя дообогатява версиите за различни процеси, за сгради и събития, случили се в края на Средните векове в Родопите.