ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ДуховностПаметПаметСтанимака/Асеновград

Благовещение в Станимака – Ганка Маринова

На 25-ти март е един от многото празници в нашия календар, посветен на важен момент от живота на св. Богородица. На този ден Светата Дева получила благата вест от ангела, че ще роди син, който ще избави света. Оттам и названието на празника – Благовещение, а народното название е Благовец. Тъй като всичко, свързано с живота на св. Богородица, в Асеновград е от особена важност, този празник тук се чества най-тържествено.

В града идват много богомолци от околните села, защото единствено тук има храм, носещ името „Св. Богородица – Благовещение“. За този ден храмът се почиства като на Коледа. Дружеството към църквата прави нощни служби от полунощ до 2 часа. Те се посещават от жени, които не могат да имат деца и остават да спят през нощта в църквата, тъй като се вярва, че св. Богородица ще им помогне. Жените донасят много дарове, които поднасят на нейната икона. На сутринта се прави голяма служба, за която вярващите носят петохлебие – пет малки питки с печат от просфора отгоре. Те се слагат една върху друга, а н най-горната се забожда запалена свещ.

След благословията на свещеника това петохлебие се раздава на всички присъстващи, за да помогне св. Богородица на нуждаещите се жени, които са и нейни приносителки. Това е дар, чрез който нуждаещите се жени получават благословията на св. Богородица, за да се сдобият и те със своя рожба. 

Благовец се тази и като празник на плодородието. Затова, на този ден, според народните вярвания се садят тиквите, за да бъдат сладки. За да е пълно бубеното семе, сутринта бубарите слагат по една шепа от него в пазвата си и тогава отиват в църквата. Така благословията получена от свещеника отива и към семето и плодородието от бубите е по-голямо. От този ден започва и люпенето на бубеното семе, така че празникът е със стопанска насоченост. На този ден се наблюдава какво ще бъде времето и по него се предсказва и плодовитостта на бубите.