Местност „Хайдушки поляни“ – рид Манастирище, Западни Родопи
Местност Хайдушки поляни е едно от най-красивите места в целите Средни Родопи. Със средна надморска височина 1650-1700 м, тя попада в землището на село Кутела, община Смолян. В близост са курортът „Пампорово“ и Националната астрономическа обсерватория, а през местността преминава Международния туристически коридор Е8 (Северно море-Карпати-Рила-Родопи-Босфора).
Мястото е било оживено и в миналото, когато тук е имало голяма страноприемница. На нея местността дължи и турското си име Имарет дере (долът със страноприемницата), което е било променено на Хайдушки поляни през 1972 г. Николай Хайтов изказва хипотеза, че земята е служила за издръжка на гюмюрджинската духовна община, за да бъде издържана местната джамия.
В края на миналия век е имало планове и идеи мястото да бъде превърнато в курорт, който да носи името „Орфей“, но поради една или друга причина те не са били реализирани.
В района има възможности за пълноценна почивка в многобройните места за настаняване. В близост са изградени няколко хижи – „Хайдушки поляни“, „Преспа“, „Свобода“, „Момчил юнак“ и „Момина вода“. На разположение на туристите са и няколко семейни хотела и къщи за гости.
Двете езера намиращи се тук допълват по прекрасен начин пейзажа, убеждавайки ви, че това наистина е едно от най-красивите места в Средните Родопи. Голямото, носи името Картала и е прекрасно място за разходки или бивакуване, а малкото, намиращо се в близост до хижа „Момчил юнак“ дава началото на река Малка Арда.
Местността предлага и маркирани маршрути за пешеходен и колотуризъм. Такива са маршрутите до село Кутела, село Манастир, село Момчиловци, село Славейно, по които лятото може да се насладите на прекрасни горски плодове, дъхави билки и вкусни гъби, а шансът да видите сърни е много голям, защото районът е изключително богат на дивеч.
В периода 1903-1908 г. районът е бил седалище на Ахъчелебийската чета на войводата Пейо Шишманов, участвала в Илинденско-Преображенското въстание. Събитията са увековечени с паметник на Преображенци. По пътя за село Манастир се намира и къщата-музей на Пейо Шишманов, а на поляните над голямото езеро е построен параклис „Св. Богородица“ с намираща се до него кула-камбанария.
Всяка година тук се провежда фолклорен събор, в който участват самодейни състави от почти всички села в района.






МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга. Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка






