ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ДуховностРазкази за чудеса

Необясними загадки в аязмото на храм „Св. Богородица“ (Рибната)

„Благовещение Богородично“, наричан още „Рибната Света Богородица“ е асеновградски храм, чиято история е изплетена от мистика и знаменателни събития. Първоначално е изграден като гробищен параклис, който административно и духовно се числял към Бачковския манастир.

Векове по-късно той бил доизграден като храм, който да обслужва новообразувания бежански квартал „Бахча“ махала, населен с преселници от хасковско и чирпанско.

През последните близо 200 години, историята на църквата е сравнително добре запазена, благодарение на щедрата информация, която зографите са дали, чрез възпоменателни текстове по стенописите на храма. В последствие Николай Хайтов описва разкази за храма, по спомени на хора, чиито истории покриват периода от средата на XIX в. насам.

Тук е била и динамична арена на борбата на българи срещу гърци за духовна независимост. Дотук с историята. Нека надзърнем зад завесите на познатото.

Според едно предание, когато са правени изкопите за основите по време на разширяването на храма, изворът „Топлица“ бликнал и на това място. Водата извира от скалата и винаги е с една температура.

Най-вероятно тук се оттичат карстови води от наситения с пещери Добростански рид. Кога са се появили рибките в малкия извор не се знае, как са се появили, също не се знае. Има неща, които са изумителни като съвпадение.

В ляво от иконата на Света Богородица на царския иконостасен ред, се намира иконата „Света Богородица – Живоносен източник“, живописвана от Захари Зограф през 1839 г. По канонична традиция, сюжетът на този свети образ е свързан с рибки, които плуват в басейн с вода, намиращ се под Света Богородица. Ако ви прави впечатление рибките тук са точно седем.

Дядо ми казваше, че още в първата половина и средата на миналия век рибките също са били седем. В Хвойна (неговото родно място) по-възрастните хора дори са я наричали „Църквата със седемте риби“.

Днес, рядко може да видите всички рибки заедно навън. Обикновено те се крият в тъмните сенки на скалата. Няколко пъти съм виждал по седем рибки. Питал съм и други хора, които са ми казвали, че са виждали най-много по седем.

Има ли някакъв знак? Има ли някаква връзка? Има ли някаква символика?

За християнството седмицата е свещено число – седем са дните на седмицата,  седем са Даровете на Светия Дух, седем е символ на сътворението.

Тук Захари Зограф за пръв път рисува на стена. От тук започва бляскавата кариера на този именит български живописец, който оставя шедьоври, които са част от световното културно наследство. Какво ли обаче е имал предвид, рисувайки седемте рибки в басейна на иконата „Живоносен източник“? Какво ли е поддържало този брой рибки и в аязмото на храма вече 180 години? Дошли отникъде… Хранейки се, Бог знае с какво и къде…

Загадка, която не може да си обясним. Загадка, която още повече разпалва въображението на пътешествениците, поклонниците и туристите да посетят тази църква, сгушена под скалите на височината „Св. Петка“.