ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Обществен животПаметПразнициСтанимака/Асеновград

„Калиничката“ – една традиция, характерна само за Асеновград

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

„Калиница“ води своето начало преди повече от 150 години. Идвайки от гръцките квартали на Станимака (Асеновград), тази традиция е обагрена от езически елементи, както и от християнски „интериор“. Т.е. извънцърковен празник, облечен с църковност.

Винаги е добре да казваме, че „Калиница“ е традиция. Използваните думи „ритуал“ и „обичай“ не са подходящи, защото не изказват в пълнота смисъла и съдържанието на това ежегодно събитие.

Част от нематериалното културно наследство на града, това стълпотворение от малки, облечени като булки момиченца е характерно само за Асеновград и не може да го видите никъде другаде в България. Той носи отгласи от гръцкото „тежко“ общество, което е обичало лукса и разкоша. Паралелно с това в „калиница“ са вплетени и „мълчаната вода“ и езическите обичаи от района.

За празника „Калиница“ – Ганка Маринова

Не на последно място, е и връзката с християнството. Всичко се случва след Литургията в храм „Св. Никола“, следва шествие до друг храм, в който според местното предание започва всичко – „Въведение Богородично“ (хората до ден днешен го наричат „Калиницата“).

Това е един от емблематичните източници за неповторимост, който Асеновград има и е добре, че макар и „застинал“ към момента в своята масовост, през последните години има една постоянна бройка участници.

Калиничките нямат определена задача или ангажименти. Те просто са радост за очите на своите родители.


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка