Природен феномен „Каменната сватба“ край село Зимзелен – община Кърджали, област Кърджали
Природният феномен „Каменната сватба“ се намира на 5 км източно от центъра на град , Кърджали, край село Зимзелен. Той е обявен за природна забележителност през 1974 г. Наред с намиращите се край село Бели пласт „Каменни гъби“ той е едно от най-интересните скални образувания от т. нар. „Кърджалийски пирамиди“ разположени по ридовете Каяджик и Чуката в Източните Родопи.
Най-впечатляващи са две 10-метрови скали, наподобяващи прегърнати младоженци.
Според научните хипотези „Вкаменената сватба“ е започнала формирането си преди 40 милиона години вследствие на подводна вулканична дейност, от която са се образували скалите риолитови туфи. По-късно, след като морето се оттеглило, скалите били изложени на въздействието на дъжда, вятъра и слънцето и тези стихии оформили днешните им форми. Различни минерали в скалата са причина и за разнообразните цветове и нюанси
Легендата за „Каменната сватба“ разказва, че млад момък залюбил мома. Никой не бил виждал лицето и, защото то било забулено. Момъкът жадно копнеел да види нейните очи и изпратил баща си да поиска девойката за своя съпруга. Отишъл бащата с гърне жълтици и успял да откупи благоволението на родителите на момата.
Дошло време, тръгнали сватбари да взимат булката. Както вървяла процесията, духнал вятър и открил лицето на момичето. То било толкова красиво, че порочни мисли замъглили съзнанието на свекъра.
Вятър се разфучал, буря се въздигнала и в миг всички се вкаменили. Останал само жениха, който горчиво заплакал. Поискал от вятъра и него да вкамени, че да е във вечността със своята изгора.
Така до днес, легендата за каменната сватба разпалва въображението на всеки, който посети този красив природен феномен. Достъпът до него е лесен през всички сезони, което обуславя и популярността му.
източник