Правилата за хранене на Родопското семейство
Може да коментирате статията в нашия Viber канал
„Когато ям, съм глух и ням!“Това е било правилото, когато родопското семейство е сядало на „паралията“ – ниската кръгла маса. Край нея е имало и няколко трикраки столчета на които сядали родителите, а многолюдната челяд сядала по турски на земята или „куквала“ на колене около масата. В „богатските“ къщи имало и възглавници, на които сядали гостите или по-възрастните членове на семейството.
Разбира се, по подобен начин се случвало и храненето на много места в България.
Отец Георги Дюгеров в книгата си „От Тахтали до Тополово“ описва много живо целия „ритуал на хранене“ Яденето било постно и натурално. Обикновено на трапезата присъствали варива: фасул, леща, картофи, зеле, туршия, праз, разсол, бурания, булгур, каша с орехи, качамак на топки или питен в пръстен гювеч. Храната се слагала на застлан върху паралията месал и яденето започвало шумно. Всички мълчали, а единственото, което се чувало било тракането на дървените лъжици. Това бил най-сладкия шум за ушите на родителите. Шумът, чрез който децата им бивали нахранени.
„Караджов камък“ и неговата врата към отвъдното
Може би чистата и проста храна е била един от факторите, които съхранявали столетници в планината. Вярно, личното пространство е било малко, но за сметка на това „Сърце е широко“. Така са се раждали дузини деца, селата са били огласени и живи.
(снимката е илюстративна)
МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка