ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
АрхитектураГрадска средаПаметСтанимака/Асеновград

Изгубените речни канали на Станимака (Асеновград)

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

Всеки един град или населено място, което е служило като поселище значително време, има запазени части от старата си „физиономия“, които са достигнали от нас. Много от тях не познаваме, не знаем за съществуването им, но то буди в нас онзи пламък на въображението, който ни помага да ги търсим и част от тях да намираме.

Навремето, река „Чая“ е била разделена на 9 канала, като всеки един канал (арк) е пренасочен към някоя от махалите на града. Това „преразпределяне“ на водата е имало три основи практически ползи.

Първата е, че речна вода е достигала до всички градини и е била безупречна система за напояване, а втората е била от гледна точка на безопасността на града. По време на валежи или снеготопене, „арковете“, са омаломощавали унищожителната сила на реката, разделяйки я на девет части.

Освен това, те са служили и за териториална граница между отделните части на града. Например, в сегашната „Жорж махала“, единия от арковете е разделял гръцката и българската общности в махалите „Амбелино“ и „Бахча“ и малко мостче е служило за връзка между тях.

На архивната фотография, която съм споделил, в долните ляв и десен ъгъл, ясно се виждат двата основни канала, излизащи от речното корито, които в последствие са се разклонявали на още части.

Фигуралната скулптурна композиция на моста до пазара в Асеновград и нейните проблеми през годините

От средата на миналия век, Асеновград започва да придобива новия си, модерен облик. По този начин арковете губят своето значение,  изчезват, унищожени за набавяне на камъни за изграждане на зидове или прокопани, за създаване на основи за строеж на сгради.

Един от арковете обаче, не е споделил съдбата на останалите осем. Колкото и невероятно да звучи, той е запазен и се намира под сградите в центъра на града.

Насред лабиринт от стари къщи, една от тях е скрила дълбоко в подземните си етажи дупка в стената, от която каналът може да се види. Камената зидария, коритото, височината, формата и размера. Липсата на светлина, не ми е позволила да направя по-различими снимки, но по-важното бе да знам, че той е там и е запазен.

Да, понякога презастроените градове, в които днес живеем, са пазители на страници от историята. И то какви…


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка