Дюлгерски традиции от Добростан
Думата ми е за строителната благословия, или както народът ни се изразява „Викане на нова къща“. Стара българска традиция, която доскоро бе неотменна, е още със завършване на билото бъдещите стопани тръпнещи от радост, да поглеждат към строителите – времето за благослова е дошло.
Съдбата дарява семейството с покрив. Остава само подреждане на керемидите…“Денят бе лек. Бъдещите стопани ни бяха събрали около новия дом, начело със зидарите.
На най-високата греда на покрива бяха поставили кръст от здраво дърво – родовито: за да се множи родът в новата къща. Украсен бе със зелени китки и здравец, привързани с червен конец. Стопанката на новия дом почерпи строителите с домашна ракия. Дари ги за майсторлъка им, благославяйки ги, като на раменете им мяташе дар – риза, кърпа и др. Почерпи и нас, гостите и съседите…
Първият майстор се качи на покрива. Обърна се към селото. Преметна пешкира на кръста и започна да нарежда благослова отговор. От високото екна пожелание за здраве, плодородие и много деца в новия дом. „Слушайте, майстори, и вие калфи и чираци, и наоколо комшии и роднини. Чорбаджията бай Иван Стоянов подарява дар златен!
– Да го дари Бог с живот и здраве, тежко имане да сипва и пресипва!
– Колкото цветчета китката, толкова веселба в къщата!
– Колкото копчета по ризата, толкова дечица и кончета!
– И колкото са нишките на ризата
– толкова напредък в къщата.
„Благословията бележи главния строителен обичай. Той, благословът, е времето на надеждата – от старото към новото, към по-доброто…
Около трапезата радостта на новите стопани споделихме всички… За да има здраве и живот!
Село Добростан. 1989 година
автор арх. Стоил Стоилов
(снимката е илюстративна. източник)
МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга. Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка






