ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
За автораКоментари

С мерак – нещо, с проект за 224 000 евро – нищо (имат ли устойчивост проектите, свързани с туризма)

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

Как стопанисва обикновения човек:

С дарения и лични средства са направени са страшно много подобрения по инфраструктурата към водопада, които ще са обект на цяла една публикация и галерия. Скоро ще я пусна, защото тези усилия заслужават популяризиране.

Как стопанисва държавата:

Със средства по различни проекти. В началото на малкия маршрут има две табели, указващи че Зараповския водопад формира Геокомплекс „Зарапово“. Към момента табелите са толкова захабени, че информацията, която предоставят е нулева.

Един бърз прочит: 2004-2006 г. – Изграждане на геокомплекса: проект „Формиране на екотуристически хинтерланд на територията на общините Велико Търново, Стражица, Златарица и Антоново“, по Програма ФАР „Развитие на българския екотуризъм“. 224 000 евро

За обикновения турист е особена привилегия че отива в „хинтерланда“. Със сигурност има обаче две посоки. Или туристите да се приспособят към терминологията, или (по-вероятното и логично), да се спре с напомпаната и натруфена терминология, която да прави нещата неразбираеми, което не пречи да се усвояват и инвестират средства с намерение „Развитие на екотуризма“.

Нито Хотнишкия водопад, нито водопад Момин скок, нито Понорите на Мусина са развили екотуризма в пълнота, т.е. да има предлагане на туристически услуги. Апропо, няма от къде да си купиш кафе или вода, какво остава за възможности за хранене, хеле пък нощувка. Демек, и да искаш, няма къде да си оставиш парите. В този смисъл, „хинтерланда“ е един алабализъм, чиято теоретична обосновка е катастрофирала във времето.

Та добре, че са надъханите идеалисти, та да поддържат.


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, коментар, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка