ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ДуховностЛитийни шествияРелигиозни практики

Първото литийно шествие в Станимака е било от храм „Св. Георги“ (Метошки)

Началото на литийните шествия в Асеновград се поставя от гърците, живеещите в махалата, близо до Метоха и храма „Св. Георги“. По това време в града бушувала чумната епидемия. Енориашите носили иконата на Свети Георги от метошкия храм до „Св. Богородица Петричка“ при Асеновата крепост. Според Ганка Маринова смисълът на това шествие бил символичното изнасяне на болестта от града и изнасянето и в старото селище около крепостта, което вече не съществува по това време, т.е. там болестта не застрашавала никой, понеже там отдавна не живеят хора. Ганка Маринова споменава още, че има данни, които указват, че литийното шествие се е правило, както и до днес се прави на празника Преполовение, т.е. на 25-ия ден от Възкресение Христово. Местните хора наричат празника на местен гръцки език „Икушпенди“ (някъде изговаряно и като „Пендикущи“).

Книгата на Ганка Маринова „Литийните шествия в Асеновград“ ни дава една добра представа за някой аспекти на енорийския живот, който се е водил от паството на този стар Асеновградски храм.

Например в книгата се казва, че до 1894 година, Бачковския манастир е управляван от гърците, а черквата, като собственост на манастира, е била предоставена на тогавашната управа на гръцката енория, към която се числи тази махала. Хората от тази енория, заедно със своя папа Роску, всяка година излизали на празника „Преполовение“ с иконата на Св. Георги и отивали до Асеновата крепост. Там те прекарвали целия ден , който преминавал в веселия и гощавки и надвечер връщали иконата в града по обратния маршрут. Когато срокът за ползване на църквата изтекъл – 1896 година, тя преминала в български ръце, а енориашите гърци се пръснали по черквите „Св. Никола“, „Св. Марина“, и „Св. Богородица“. Така те вече нямали възможност да се организират и да правят това шествие до крепостта.

Според Ганка Маринова, друг фактор, който е от голямо значение за връзката между двете култови места в отличната визуална връзка между двете църкви – тази при Бачковският метох и тази при Асеновата крепост.

(снимката е илюстративна и е от литийното шествие от храм „Благовещение Богородично“)