ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ГърцияДестинацииЧужбина

Пещерните извори на Ангитис в Драмското поле – Централна Македония, Гърция

С този материал ще ви разкажа за една от гръцките пещерни „перли“, които привличат посетители от цял свят. Тяхната експлоатация като социализирани туристически обекти е страхотен бизнес, а негативното влияние на човешкото присъствие върху екосиситемите вътре е сведено до минимум.

В северозападния край на Драмското поле се издига красивия връх Свети Павел (Щудер), първенец на малката Калапотска планина. В неговото подножие, на около 150-180 метра надморска височина е разположено и село Ангитис (до 1950 г. Нови Калапот).

Пещерите се намират в непосредствена близост до селото. До тях има удобен достъп и големи обособени места за паркиране. Винаги на разположение има гид, който освен на гръцки ви посреща и на английски език.

В пещерата се влиза през изкуствено прокопан тунел, който ви въвежда в дългата почти километър социализирана част на пещерата. От дълбоките недра на земята извира река Панега, която е приток на река Драматица. През огромния период от време, в който водата е работила върху оформянето на скалите, тук са се образували невероятни форми.

През цялото време се движите срещу течението на реката, като в различни периоди на годината тя може да достигне буквално до глезените ви и почти да залее пешеходната алея.

Достигате до края, където има оформена площадка. Тук виждате малкия процеп, от който водата идва. В интерес на истината, този процеп дава началото на километри галерии, които са проучени и още много непроучени места в пещерата. Картираните и заснети галерии са над 10 километра, но пещерата е перспективна за много повече.

Постоянната температура на водата е 13 градуса, а на въздуха 17.Връщаме се по обратния път, почти до началото на изкуствено прокопания тунел, по който сме дошли в „Изворите на Ангитис“. По малко мостче прекосяваме реката и отново през изкуствено прокопан тунел отиваме до другата пещера „Маара“ (от турски mağara – пещера). Тя е малка и няма нищо общо като пещерен ландшафт с „Изворите на Ангитис“. Тук имаме много голям естествен отвор и никакви пещерни образувания.

Най-голямата атракция в „Маара“ е водното колело, което е давало вода за градините в съседство. То е функционирало до към средата на миналия век, като до 1930 г. е било дървено, което в последствие се заменя с метално.

Гръцките пещери са доста по-уредени от нашите от гледна точка на инфраструктура и безопасност. Имаме доста да учим от тях.