Каменна халка е свързана с легендата за Ноевият ковчег и Беланташ
Скалното плато Беланташ е едно от местата, заедно с планината Арарат в Турция, на което, според легендата е акостирал Ноевият ковчег. Има различни интерпретации за „желязна халка“, „място за пристан“ и прочее циркулиращи в Интернет пространството теории.
Снимката, която ви показвам е именно на тази „халка“. Тя е част от целия скален масив и твърде вероятно е дело на природата. Мястото се намира на отвесите на южната стена на платото и достъпът до него е свързан с доста внимателно захождане и рискове от падане и сериозни контузии, затова ако решите да търсите халката.
На горната площадка, на стълбата която ви отвежда до най-горната част на Беланташ се спрете и застанете с гръб към платото. Погледнете срещу вас, от другия край на скалния процеп. Ще видите халката между клоните на дърветата. В периода от късна есен до ранна пролет имате чудесна видимост към нея.
А дали това мястото, на което Ноевият ковчег е спрял своят път, нека всеки сам отговори за себе си. Някои могат да видят в тази халка, едно родопско „Осмарско око“, или част от древна звънарница, защо не. Въпрос на виждане.