Скален феномен „Гуне кая“ край село Изворово, община Асеновград, област Пловдив – рид Синивръхски, Западни Родопи
В югоизточните части на община Асеновград се намират няколко тракийски светилища и скални феномени, чиято популярност далеч надминава границите на региона. Това са Беланташ, Караджов камък, Инкая, Къз кая. В източна посока от тях се намират десетки непопулярни, но заслужаващи внимание скални комплекси, монолити или причудливи каменни форми.
Един от тях се нарича Гуне кая и се намира северозападно от село Изворово. Тръгвайки от селото, за около 10 минути достигате до този скален феномен. Височината му е около 20 метра и се състои от скална площадка с наклон в посока югоизток и каменен монолит с овална форма.
Гледката, която се разкрива от тук е наистина изумителна. Като на длан пред вас са върховете Чиляка и Бездивен, имате поглед и към дивите пространства около махалите Шарен нос, Мурва ряка и Имамска.
Може да съчетаете разходка до Гуне кая с посещение на селата Бор и Изворово, както и на скалните феномени Стражите и Инкая.
Като територия с голяма концентрация на мегалитни структури, върху част от които има и изсичания, които са дело на човешка ръка, община Асеновград има огромен потенциал за развитие на културно-опознавателен туризъм, експониран в планински пространства. Едва ли има по-добра комбинация от това да се запознаваш с тракийски светилища сред природата. Да береш билки, гъби, шипки, да снимаш безкрайните панорамни и да дишаш чист въздух.