ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ДуховностИсторияРодинатаСкални обители

Скален параклис „Свети Пантелеймон“ в комплекс „Мадарски конник“ край село Мадара – община Шумен, област Шумен

Животът в района на Мадарското плато, част от Провадийското плато в Източната Дунавска равнина води своето начало още от неолита. До наши дни, той никога не е напускал това богато на вода, сигурност и енергия място. Неслучайно всяка епоха и цивилизация оставя своите следи тук, под формата на поселище, а не като стихийно преминаване.

Скалния параклис Свети Пантелеймон датира от XIV в. и е бил част от един от най-големите скални манастири в България. Повече от 150 естествени пещери и ниши са били обитавани от монаси, а на това наглед непристъпно място е кипял духовен живот.

Параклисът е оформен в скална ниша, намираща се до Голямата пещера, известна още като Пещерата на нимфите, част от комплекс „Мадарски конник“

През 1902 г. тук започват първите археологически проучвания, а през 1928 г., земетресение откъсва голям скален отломък, който се срутва в олтара, като го закрива наполовина.

През 1994 г. параклисът е осветен от Варненско-Преславския митрополит Кирил, а момче от село Мадара изографисва Богородица с младенеца.

Идвайки в скалния параклис усещате енергията на мястото. Пред вас са векове молитви, които са наситили скалите. Хората идващи тук са оставили десетки икони, символ на тяхната вяра и обвързаност с родовия корен.