ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Планината и хоратаСъдби и образи

Махала Еминчауш – вселената на бай Рафет

Тази история е за бай Рафет от махала „Еминчауш“ (една от няколкото прилежащи към село Паничково). Отскоро пенсионер, с 39 години стаж в пътно строителство Асеновград, той е един от 9-те постоянни жители на махалата. Край нея се намира „Пармак кая“ (Пармаклъ кая) – тракийско светилище с над 40 трапецовидни изсичания и утробна пещера.

Според бай Рафет „Пармаклъ кая“ е име, което обрисува изсичанията като подобие на малки прозорчета, независимо, че „пармак“ означава пръст (на крак или ръка).

Сподели ми още, че в пещерата има колония прилепи, дори е намирал прилепи в своята изба. Според него това тракийско светилище е имало специално място за съхранение на вино, но каква е била точно неговата роля, той нямаше представа.

тази история е част от сборник „Родопите в съдби и образи“, който може да поръчате тук

Махалата е заселена с преселници от село Русалско, а миграцията се случва през първата половина на миналия век. Първата къща е построена в периода 1908-1910 г., а днес част от нея е запазена.

Хората, които са населили махалата са били предимно родени през 20-те години, а строителството на двадесетте  къщи става в периода 60-70-те години на миналия век. Тогава е и най-големия разцвет на селото. После всеки се разпилява по света, за да търси своето по-добро „утре“.

Понеже винаги задавам един и същи въпрос на хората от тези махали, относно очевидния факт на обезлюдяване, отговорът на бай Рафет беше: „Взеха на хората земята, после им взеха и тютюна и айде…“.

тук може да поръчате указател „100 туристически маршрута в община Асеновград“

Въпреки малкото жители, всички къщи в махала „Еминчауш“ са ремонтирани, поддържани. При всеки сняг асфалтовия път, водещ до тук се почиства, а младите, които са или по градовете или в чужбина, често идват тук за опора на своите родители.

От махалата е и изходната точка за скалното светилище „Пармак кая“. Бай Рафет сподели, че всеки посетител е радост за селото и толкова жадуваната глъч поне за малко се завръща тук. Завръща се, макар и за малко…

(снимка бай Рафет пред своя дом)



ОТ ТУК МОЖЕ ДА ПОРЪЧАТЕ МОИТЕ КНИГИ
натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка