ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ДуховностМанастириПловдивскаРодината

Сопотски манастир „Възнесение Господне“ – Пловдивска епархия

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

Основан към края на XII век, той е продължител на другия манастир в сопотското землище – „Света Троица“, изчезнал около XI-XII век. Може да се предположи, че манастирът „Свети Спас“ се е водил „царски“ – бил е дарен с права и имоти от цар Смилец, като са упоменати в три грамоти, потвърждаващи твърдението.

Грамотите били пазени в манастира до 1870 г., след което били предадени от игумена на възрожденеца Найден Геров, за да ги публикува. Оттогава следите им се губят и най-вероятно те се съхраняват в някой засекретен архив из руските (бивши съветски) книгохранилища.

Старинна пощенска картичка с изглед към Сопотския манастир През цялото време на турското владичество манастирът е бил крепител на българските дух и книжовна традиция.

Девически манастир „Въведение Богородично“ (Сопотски Метох)

В манастира е съществувал скрипторий (място за преписване на книги) – от него са оцелели няколко десетки книги, най-старата от които от 1480 г.

Както бележи в „Очерк путешествия по Европейской Турции“ руският изследовател на книжовните старини Виктор Григорович, посетил манастира в 1845 г., в Сопотския манастир „Свети Спас“ винаги се е служило на църковнославянски и никога на гръцки. Това се потвърждава и от съхранените в него богослужебни книги, които са изключително на църковнославянски.

 Тук са преписани от игумен Партений (и двете известни на науката) „Сопотски преправки“ на „История славянобългарска“ от 1828 г. и 1845 г. В този манастир Васил Левски приема монашеството и името Игнатий на 7 декември 1858 г., а по-късно го използва като едно от многото му убежища.

През 1875 г. революционерът Тодор Каблешков заклева в манастира членовете на възобновения Сопотски революционен комитет.

Църквата и чешмата в манастира са наново възстановени през 1879 г. от игумен Рафаил, чийто гроб се намира зад олтара. Зографът Георги Данчов, съратник на Левски, изографисва църквата.

Васил Левски в творбите на Георги Данчов – Зографина

До южната стена на църквата се вижда голямата камбана, лята в Крайова през 1875 г. и подарена на манастира от граждани на Сопот, живеещи в Румъния.

До манастира може да се достигне с лек автомобил. Той се намира на около 1 км северно от гр. Сопот на около 200 м от първата станция на седалковия лифт.

източник


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка