Базилика №3 в античен и средновековен град Мисионис край град Търговище – община Търговище, област Търговище
Същественото откритие на екипа е третата раннохристиянски храм на стотина метра извън разкритото от Димитър Овчаров укрепление. Смята се за очевидно той да е принадлежал и обслужвал някой от кварталите извън стените. Това подсказват и развалините на няколко каменни къщи, разкрити и почистени от археолозите.
Базиликата е построена по времето на император Анастасий I (края на V в.) и е функционирала до края на VI, началото на VII в.
Намира на неголям площад, специално оформен за него сред градските строежи. Сградата е дълга 34 и широка 10.5 м., зидовете са дебели до 1 м. и са градени от местен ломен камък. За лицевите страни са използвани едри и правилно оформени блокове. Главният подход към църквата е през обширен двор и двоен притвор към самия храм. Във вътрешността ѝ се откриват две колонади от по пет колони, разделящи централната част на три дяла. Запазените им бази са изработени от бял и мек варовик, какъвто не се среща в околността. Колоните са били дървени и са изгорели в пожара, унищожил храма. Подовете са покрити с тухли, върху които зидарите са оставили специфичен знак с пръсти, докато глината още е била влажна. В центъра на пода се забелязва пластично изменение на плоскостта.
Археолозите твърдят, че при разрушаването на базиликата главният полиелей е паднал долу, и при падането си е оставил отпечатък върху тухления под, като може да се предположи, че днес се долавя неговата форма на двоен кръст с приблизителни размери 3/2 метра.Новооткритият храм е възможно да е бил епископска църква, което се подсказва от каменната седалка за архиереите в олтарната част и пак там са оцелели и възможни следи от постамента за трон.
Под пода на олтара се открива реликварий, в който е вероятно да са били пазени мощи на почитан в града светец. Откритите във вътрешността на църквата монети са на византийските императори Анастасий I, Юстиниан I Велики, Юстин II и др.дават възможност да се предполага, че тя е съградена през V век. Възможно е църквата да е разрушена заедно с града, в началото на VII век, при нашествия на словени/славяни и авари.
Градена е от местен ломен камък, като за лицевите страни са ползвани по-големи и правилно оформени камъни. Има следи от пожар, но сградата е била възстановена с каменни зидове на калов разтвор, като се вижда, че при първоначалния градеж по византийско време е била на варов разтвор. Подът е застлан с керамични плочи.
Предполага се, че е функционирала заедно с останалите две базилики през 5-6 в. Вероятно е имала за предназначение да обслужва сравнително заможното население от този източен квартал.
МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга. Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка