ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Военна техникаВойнишки паметнициДестинацииРодината

Самолет на генерала от авиацията Михо Михов в центъра на село Сенник – община Севлиево, област Габрово

МиГ – 17 борд 69 в село Сенник

Самолетът се появява в село Сенник в самото начало на 90-те години на миналия век, в мандата на кмета Пенко Драганов. Предоставен е от началника на Главния щаб и командващ Военновъздушни сили на Република България генерал-лейтенант Михо Михов, родом от селото, по молба на негови съселяни. Изложеният в селото самолет не е случаен – през 1971/72 г., на летище Каменец, на него се обучава в пилотаж курсант Михо Михов. На това летище той ще прекара 12 години от своята служба, като ще израсте от обучаем до командир на учебно-боен авиополк (този полк е база за обучение на обучаемите във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в с. Долна Митрополия).

Авиобазата е създадена през 1955 г. и функционира до 1994 г. През 70-те и 80-те години на нея са базирани две ескадрили МиГ-17.

Гробът на Дан Колов в село Сенник – община Севлиево, област Габрово

о.з. генерал Михо Михов

Михо Димитров Михов е български офицер и дипломат, бивш началник на Генералния щаб на Българската армия.

Роден на 1 февруари 1949 г. в с. Сенник, област Габрово, където завършва и основно образование. Завършва Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в с. Долна Митрополия, специалност „Летец пилот“ през 1972, през 1980 г. – Военна академия „Георги Раковски“ в гр. София, специалност „Командно-щабна оперативно-тактическа подготовка“, а през 1988 г. – Генерал-щабната академия Военна академия на Генералния щаб на Въоръжените сили на СССР „К. Е. Ворошилов“ в гр. Москва.

На 7 юли 2000 г. е повишен с четвърта генералска звезда, и удостоен с висше военно звание генерал. На 7 юни 2002 г. е награден с орден „Стара планина“ първа степен с мечове за активното му участие в извършването на военната реформа, за дългогодишна безупречна служба в Българската армия и във връзка с изтичането на мандата му като началник на Генералния щаб на Българската армия. На 15 април 2005 г. преминава в резерва като запасен.

През 2024 г. на о.з. генерал Михов е връчен Почетния знак на президента за принос към развитието на Военновъздушните сили и укрепването на отбранителните способности на Република България и по случай навършване на 75 години.

о. з. генерал Михо Михов има общ нальот от 2100 часа. Като командир на втори учебно-боен авиополк в с. Каменец обучава бъдещи пилоти от Виетнам и Никарагуа.

Село Сенник, община Севлиево, област Габрово – родното място на Дан Колов

МиГ – 17
техническа храктеристика

МиГ-17 е съветски едноместен реактивен изтребител от времето на Студената война. Създаден през 1949 г. от ОКБ „МиГ“, той е на въоръжение до началото на новия век. Строи се серийно в три държави в продължение на 30 години и участва в близо 20 войни и много въоръжени конфликти.

МиГ – 17 е подобрена версия на МиГ-15, който безапелационно е доказал своята надеждност в Корейската война. Въпреки някои свои недостатъци, МиГ – 17 участва ефективно в множество сражения във Виетнамската война, а това официално принуждава американското правителство да инвестира повече в подготовката на пилоти и да създаде легендарната програма Top Gun.

МиГ-17 е доставен в България в края на 50-те години като нов, дозвуков, най-съвременен за времето си реактивен изтребител, противостоящ на намиращите се по това време на въоръжение в Турция и Гърция самолети F-86 “Сейбър” – американско производство.
Във форсажен вариант самолетът с лекота набира максимална скорост от 1154 km/h, на височини над 11 000 m тя е близка или равна на свръхзвуковата. В инструкцията за летателна експлоатация на самолета е споменато, че последният при определени условия – при стръмно снижение или пикиране на големи височини може да премине звуковата бариера, но това не се препоръчва.
Маневрените възможности на МиГ-17 във височинния диапазон 1000 – 4000 m са отлични. Това го прави сериозен противник на самолети от типа на F-100, F-105, и F-4 “Фантом”, но поразяването на целите се ограничава от възможностите и ефективността на трите бордови оръдия.

От гледна точка на съвременните постижения на авиацията и бойните възможности на самолетите от последно поколение тези на МиГ-17 изглеждат нищожни, но за един продължителен период той е царят в българското небе. На него дължат подготовката и личните си успехи редица изтъкнати наши летци и авиационни командири, на него дължеше безопасността си години наред небето на Република България.

Пояснения:

– ОКБ – Опитно-конструкторско бюро
– ОКБ „МиГ“ – Предприятието води началото си от Московския авиозавод №1 „Авиохим“. За началник е назначен Артём Микоян, а за негов заместник – Михаил Гуревич. От съчетанието на първите им букви идва и наименованието на самолетите от това ОКБ.

автор – Ники Колев


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга. Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка