Ханкрумски скален манастир в Шуменското плато, Източна Дунавска равнина – община Шумен, област Шумен
Шуменското плато е втората по изразеност височина в релефа на Дунавската равнина. Ясно оформено, то притежава огромно богатство от флора, фауна, карстови форми, пешеходни, вело маршрути и културно-историческо наследство.
В северния край, платото е наситено със социализирани пространства. Това се обуславя от близостта на град Шумен.
В южния край, платото рязко се въздига от долината, като заходите до билните му части преминават през дълбоки долини, наречени „боаз“, което означава планински проход, дефиле, теснина.
В периода XII-XIV в. по скалните венци в южната част на платото се заселват стотици монаси-исихасти, които търсят уединение. Те изкопават в скалите свои килии, или доразширяват съществуващ карст, за да оформят монашески жилища и сакрални пространства, използвани за богослужение.
Един от тези малки манастири е и „Ханкрумския“. Наречен така, поради близостта си до намиращото се в подножието на платото село Хан Крум, тази изсечена в скалата света обител е запазена в пълнота.
До нея се стига по козя пътека, а през скалния отвес е изсечена малка пътека със стъпала. Обезопасена е с въже, затова всеки, който не страда от страх от височини може да се качи.
Пространството е разделено на три части. Църква и две помещения. От тях се разкрива невероятна гледка на юг и югоизток, виждайки се Велики Преслав.
За съжаление множеството надписи помрачават въодушевлението от допира с тези безценни образци на християнската култура.
До Ханкрумския скален манастир може да достигнете пеш за около 1:15 ч. от юг или от север. Маркировката е сменяща се жълта или зелена, трябва внимателно да следите разклоненията или добре да познавате района.