Село Косово – община Асеновград, област Пловдив
До село Косово, което е разположено на 900 м. надморска височина, може да се стигне по асфалтов път, който се отклонява вдясно от шосето Асеновград – Чепеларе на няколко километра след село Нареченски бани. Разположено е в дял Чернатица на Родопите, оградено е от масиви с девствена природа. Селото е част от списъка на Министерство на туризма „50-те малко-познати туристически обекта в България“.
Хубавите места за настаняване, възможностите за пешеходен, поклоннически и велотуризъм, както и традиционната родопска кухня, превръщат това място в разпознаваема туристическа дестинация и предпочитано място за отдих и неповторими изживявания.
Косово е заселено през 17 век от преселници от Старо село до манастира Бяла Черква. Разцветът на селото е към края на 19 век, откогато са и повечето останали до наши дни къщи. Поминъкът на населението е бил животновъдство, земеделие, кираджийство и зидарство.
Културни и природни забележителности са Етнографския музей, Старото училище, построено през 1889 г., Костницата, храм „Успение Богородично“ от 1851 г. и повече от десет параклиса вътре и около селото.
В село Косово е запазена типичната възрожденска родопска архитектура. В него има 63 паметника на културата, от които 5 с национално значение. Две от сградите са дело на прочутия майстор Хаджи Георги Станчовски, построил и къщите на Коюмджиоглу и Димитър Георгиади в Стария Пловдив. Това са църквата „Успение Богородично“ в селото и собствената му къща („Хаджийската“) от 1853 г.
Един от най-популярните маршрути за пешеходен туризъм, преминаващи край селото е този от село Нареченски бани до летовище Бяла черква.
МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка