НА ПЛАНИНА СЪС СТАНИМИРА *** 19-20 октомври 2024 г. – Връх Синаница, връх Спанополски чукар и Дончови караули в Пирин
Каним ви на двудневно приключение в Пирин с изкачване на връх Синаница ( 2516 м.) неслучайно наричана принцесата на Пирин, със своята красота, непристъпност и легенди за нея.
Нощувка в може би най-уютния и известен заслон в Пирин – Спано поле.
Изкачване на връх Спанополски чукар ( 2576 м.) и преминаване през скалистия ръб Дончови Караули. Предизвикателен, но изключително панорамен маршрут, подходящ за хора с опит в планината и без страх от височини.
Ден 1
Групата се събира в 8.00 пред х. Вихрен. Оглеждаме екипировката,стягаме раниците и нашето пиринско приключение започва.
В началото с плавно изкачване за около час достигаме до Муратово езеро , в подножието на Муратов връх, правим почивка на бреговете му и продължаваме пътя си с вече по стръмно, но не толкова дълго изкачване по Бъндеришка порта. Отдъхваме след като я изкачим и по много приятен терен, с много приятен наклон продължаваме пътя си .
След още около 2 часа достигаме до Синанишка порта ,откъдето трябва да започнем изкачването си до вр. Синаница. Очаква ни нелек терен, в последния участък стръмен и каменист, но стъпвайки горе , разбираме че всяко усилие си е струвало. Гледките от върха са на 360 градуса, море от върхове.
След като запечатаме всяка усмивка и емоция предприемаме не по лесното слизане от върха, но пък неприятния терен е кратък.
Връщайки се на Синанишка порта,отдъхваме от адреналина и продължаваме пътя си към уютния заслон Спано поле, където ни очакват баня, вкусна храна и едни от най-милите хижари в Пирин .
Отдаваме се на заслужен отдих, за да съберем сили и адреналин за следващия ден.
Преход за деня – около 13 км.
Денивелация – приблизително 700 + и 500 –
Време за изминаване 7-8 часа.
Ден 2
Днес ни чака ден пълен с емоция и адреналин .Ставаме в 7.00, в 8.00 сме готови с раниците на гърба за втория си приключенски ден.
Първата ни цел за деня е връх Спанополски чукар (2576).
Денят ни започва с леко изкачване, плавно набираме височина, движим се по много приятен терен , след около 2 часа достигаме до върха. Гледката отгоре си заслужава, заобиколени сме от върхове и езера, виждаме и скалистия ръб, на който ще бъдем след малко.
След като направим доволно количество снимки и отдъхнем се отправяме към преизвикателството за деня.
След около половин час сме на ръба. Тук е за хора без страх от височина, предизвикателно , но не невъзможно при повишено внимание. Все пак Пирин без адреналин ,не е Пирин, нали?
Бавно и внимателно с помощ от водача преминаваме през Дончови Караули (всичките без 1) и след около 1,30 часа сме отново на Бъндеришка порта, която сега трябва да слезем, за да може да се върнем до автомобилите си.
В някой от дните, ако времето позволи и по преценка на водача, може да отскочим и до Муратов връх (2669) , покрай който ще минем и на отиване, и на връщане.
За около 2 часа вече сме на х. Вихрен, пожелаваме си до нови срещи и заредени с емоция се отправяме към домовете си.
Преход за деня – 11 км.
Денивелация – приблизително 650 + и 750 –
Време за изминаване – около 7 часа.
–––––––––––––––––––
Обща организационна такса за събитието:
– 70 лева възрастни
– 60 лева учащи (до 18 години)
Други разходи:
нощувка (наш организационен ангажимент)
изхранване
транспорт (личен)
разходи от личен характер
Общ приблизителен бюджет с всички гореизброени разходи – около 120-130 лв.
Нощувка:
– Настаняване в заслон „Спано поле“
провеждащ – Станимира Раева 0887 522 028
Лицензиран планински водач
00370 в НТР
––––––––––––––––––-
ВАЖНО!
Водачът си запазва правото за промяна на маршрут или отпадане на някоя от дестинациите, поради неблагоприятни метеорологични условия или друго, което създава опасност за здравето и живота на туристите.