Пещера „Утробата“ – рид Илиница, Източни Родопи
Може да коментирате статията в нашия Viber канал
През 1994 г. пастирки от село Ненково показват на кърджалийския спелеолог Минчо Гумаров местонахождението на този непознат обект. Пещерата се намирала високо в планината, под хребета на рид Илиница, на „граничната бразда“ между Западните и Източните Родопи.
8 години достъпът до нея бил пазен в тайна и през 2002 г., проф. Николай Овчаров е отведен от Гумаров до мястото. От там историята е ясна. Едва ли има човек в България, който да не е чувал за пещера „Утробата“.
Утробна пещера в скално светилище „Пармак кая“ край махала Еминчауш, община Черноочене – рид Мечковец, Източни Родопи
Пещерата е с дължина 22 м. 16 от тях са естествен карст, 6 са прокопани от човешка ръка. Всеки ден, точно в 12:00 часа на обяд слънчевите лъчи проникват в утробата и под формата на гигантски светлинен фалос започват да пълзят към олтара в дъното на пещерата.
До пещерата има няколко захода. Най-популярния е от шосето за село Ненково – синя маркировка 1.8 км дължина. Друг маршрут тръгва от шосето преди село Пъдарци – жълта маркировка 4.2 км дължина. Има и вариант за сливане на двете пътеки в кръгов маршрут с обща дължина от 10 км.
МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка