ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ДуховностПаметПаметСтанимака/Асеновград

Св. Богородица със златната ябълка

В петата седмица на Великия пост има един интересен празник, свързан с култа към света Богородица. Той спада към подвижните празници и се определя съобразно Великден. Няколко дни преди празника иконата на света Богородица във всички църкви в града се окичва с ябълки. В петък вечерта в църквите се чете последният Богородичен Акатист и на следващият ден е празникът. На практика той се чества навсякъде, но само в Асеновград той се среща по този оригинален начин, от където произтича и неговата регионална особеност.

Празникът е свързан с вярата в света Богородица като покровителка на майчинството, децата и семейството. Той се явява и в този смисъл като своеобразно продължение на празника Благовещение. Празникът в чисто женски, тъй като се тачи предимно от жени, които дълго време не са могли да заченат и родят свои деца. С цел да се сдобият с рожба, на празника тези жени носят в църквата пити, на която се чете специална молитва за св. Богородица, след което се раздава на присъстващите. В двора на църквата се вари фасул, а също и пилаф.

На този празник се извършват обреди, които имат за цел да помогнат на жените, очакващи своя рожба. Тези чисто магически обреди се извършват дори и от жените, обслужващи храма. Взема се конец, с който се обикаля църквата три пъти, след което се усуква като въженце и се връзва около кръста на нуждаещата се жена. Това въженце трябва да се носи от нея в продължение на четиридесет дни. На тези жени се дават и от ябълките, които окичват иконата на света Богородица. Жената трябва да изяде цялата ябълка, заедно с дръжката и семките, дори не трябва да я мие. Това е свързано с едно старо поверие, че една жена поднесла на този ден на св. Богородица ябълка като дар и се помолила да я дари с дете. В съня й св. Богородица се явила и й поднесла ябълка, която била златна. Чрез този знак тя й подсказала, че ще се сдобие с рожба.

В този смисъл ябълката присъства като знак и в една друга легенда, която има отношение към рождението на самата Света Дева. Родителите на св. Богородица – св. Ана и св. Йоаким – също нямали деца. Вече на преклонна възраст, след горещи молитви към бога, той им изпратил по една ябълка по ангела, което им дал знак, че ще имат рожба.

Празникът Св. Богородица със златната ябълка се тачи много в района на Асеновград. Това вярване е свързано най-вече с църквата при Г. Воден, която също се именува „Св. Богородица – Успение“. Въпреки някои чисто магически действия, празникът е изцяло християнски и отразява интересен момент от местните вярвания, свързани със св. Богородица.

автор Ганка Маринова

(начинът на интерпретиране на чисто богословски детайли от страна на Ганка Маринова винаги е бил спорен, защото госпожа Маринова няма подготовка на теолог. Затова споделяме текстовете й дословно, защото те са част от краеведското и етнографското творческо наследство на Асеновград)


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга. Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка