ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Градска средаИз БългарияРодинатаТеатри

Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – град Габрово, област Габрово

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

Театралната дейност в Габрово, подобно на много други места в страната, започва още преди Освобождението. Будните габровци, сред които Райчо Каролев, Цанко и Христо Дюстабанови организират театрални салони в частни домове и училища. Първото представление в Габрово се състои на 7 януари 1870 г., по коледните празници – „Многострадалната Геновева“, която се изнася на много места в страната. По спомени, издирени от Илия Габровски, то е изпълнено някъде към Гунин кладенец, т.е. в Попнеофитовото училище. Успехът е голям и пиесата се играе няколко пъти през зимата. Появява се идеята за основаване на театрално дружество.

След Освобождението в постановките играят предимно учители и други представители на интелигенцията, а представленията се дават в сградата на Априловската гимназия и в Даскал-Цвятковото училище.

През зимата на 1882 г. се играе първото представление на пиесата „Иванко“ от Васил Друмев. Ролята на Асена се изпълнява от директора на гимназията г-н Райчо М. Каролев, а ролята на Иванко – от учителя Васил Христо Дюстабанов. Женските роли се играят от учителките Елена Фингова (Мария) и Радка Ст. Проданова (Тодорка).

Национална Априловска гимназия – град Габрово, област Габрово

В края на XIX век се учредява Фонд за построяването на „достойно“ здание на НЧ „Априлов-Палаузов“ (създадено на 26 декември 1861 г.). Строежът започва на 30 март 1899 г. Поради войните напредъкът на начинанието се забавя и зданието е довършено и тържествено открито на 31 декември 1922 г. До тогава представления се играят в частния салон на казино „Бузлуджа“ и в „Народния дом“ на широките социалисти.

Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на НЧ „Априлов-Палаузов“. През 2023 г. с решение на комисия е взето решение той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в Габрово и летоброенето да започва от 1929 година.

След 9 септември 1944 г. тогавашната власт предприема одържавяване на съществуващите театри в редица областни градове или създаване на нови културни институции. В този период Общинският театър в Габрово преминава под управлението на държавната. Първата премиера на Народен театър – Габрово се състои на 10 октомври 1945 г. със спектакъла „Хъшове“ от Иван Вазов, реж. Стефан Гъдуларов.

До 1947 г. в театъра гостуват режисьорите Николай Фол, Йордан Сейков, Хрисан Цанков.

Характерни за първите години са крайно лошите условия за работа. Дълго време в същата сграда има кино и театралният колектив започва репетициите си вечер след 22 часа. Няма никакви ателиета и всичко се работи на сцената след репетициите по цели нощи от сценичните работници без машини. При тези условия обаче се поставят два пъти повече пиеси. Не се отпускат кредити за основно поддържане на театралния салон, тъй като той не е собственост на театъра. Липсват складове за декори.

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ – град Габрово, област Габрово

През 1961 г. започва основно преустройство на театралната сграда и сцената. Докато продължава ремонтът, представленията се изнасят на сцената в читалището в квартал Палаузово. Преустроената театрална сграда се открива с пиесата на Андрей Гуляшки „Спящата красавица“, реж. Маргарита Тихинова на 12 октомври 1963 г.

От 1 август 1964 г. театърът се преименува в Драматичен театър – Габрово.

Тук са се преплели съдбите на творци и знакови имена от историята на българския театър. През тази сцена са минали много актьори, режисьори и драматурзи, сценографи и художници. Някои от тях са започнали творческия си път от тук. През първите пет сезона директор на ДТ „Рачо Стоянов“ е артистът Мишо Георгиев.

На сцената ни са творили режисьорите: Стефан Гъдуларов, Кръстьо Мирски, Николай Фол, Йордан Сейков, Хрисан Цанков, Н.О. Масалитинов, Любомир Шарланджиев, Николина Георгиева, Атанас Воденичаров, Леон Даниел, Добрина Харалампиева, Богдан Красински, Николай Колев, Петър Александров, Петър Стойчев, Михаил Петров, Димо Димов, Николай Урумов, Невена Митева, Петринел Гочев, Васил Дуев, Ана Батева, Веселка Кунчева и много др.

Соколски манастир „Успение Богородично“ – Великотърновска епархия (галерия)

На тази сцена са играли емблематични имена като Кръстьо Сарафов в ролята на Тартюф през 1946 г. и Константин Кисимов в ролята на Езоп през 1958 г. Част от трупата ни са били артистите: Димитър Панов, Невена Коканова, Виолета Минкова, Стоянка Вучкова, Анани Явашев, Васил Инджев, Катя Зехирева (директор на театъра за три сезона), Венцислав Кисьов, Георги Георгиев – Гец. Гастролират и актьори като Павел Попандов, Стефан Данаилов и др.

По идея на директора з.а. Христо Кръчмаров на 28 април 1966 г. е създаден камерен театър/камерна зала „Студио 101“. Спори се дали това е първата камерна сцена в България, или първата в страната извън столицата. Няколко години по-късно се откриват такива сцени в други градове из страната. Камерен театър „Студио 101” е открит със спектакъла по пиесата „Очи в очи” на Панчо Панчев, постановка з.а. Христо Кръчмаров.

източник


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка