ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Населени местаОбласт ПловдивОбщина ЛъкиПланината и хората

Махала Себиховска – община Лъки, област Пловдив

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

Махала Себиховска се намира на рид Радюва планина, под билото Лисък (Ляската). Няколкото къщи са били разположени на присоен склон със североизточно изложение.

До махалата води пътека, която тръгва от махала Гърбевци. Стара пътека свързва Себиховци с останалите няколко махали в посока Дряново – Върли чучул, Пичовци, Фезовци. Тези махали навремето са били наричани „колиби“, а жителите им „колибари“.

Махала Брайковица, община Лъки, област Пловдив – гледки до където ти стига погледа

Вероятно заселването на махалата е станало по време на ислямизацията на село Момчиловци. Макар и носещи турско-арабски имена, населението тук не е знаело турски език и е говорило, пеело и пишело (грамотните хора са били изключителна рядкост) изцяло на български език.

Днес от махала Себиховска са останали няколко прави зида, а само руините подсказват, че навремето тук е имало живот. Парадоксален е факта, че преди около век, в тази махала, една от най-малките в Лъкинския район, са живеели повече хора, отколкото днес в трите махали на Джурково, взети заедно.

На билото Лисък, което е превал към село Дряново пък са живели хора от фамилиите Чукалови, Фетови, Исеновци, Мечкаровци и Пантеви.

Помня, когато бях дете и прекарвах ваканциите си на село, последната останала къща от Себиховска махала, разположена по склоновете на билото Лисък (част от рид Радюва планина) светеше.

Махала Пайталите – община Лъки, област Пловдив

Когато питах възрастни хора, кой живее там, ми казваха, че в тази къща са останали майка и син, като синът не бил добре (не знам с акъла или физически). След това, през годините, къщата падна, окосените ливади се затревиха и бъз и повет започнаха да властват наоколо.

Нагоре по билото, в посока Хайдут чука пък помня друга светеща нощем къщичка. Имам спомен, че възрастните хора са ми казвали, че е на Салих Пичов, чиито брат (или той) е намерил гърне с имена на кьошка на Хайдут чука и така станал първия човек от колибите, който имал костюм. Колкото тази история е вярна и колко е местна измислица не знам.


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка