Храм „Св. Параскева“ в село Душево – Севлиевска духовна околия, Великотърновска епархия
Село Душево е едно от големите села в община Севлиево. През него красиво преминава река Видима, а средната надморска височина е около 250 м.
Споменато за пръв път в османски документи от 1430 г. като „Душува“, селото има своята дълга история. Днес, една от красивите като архитектура сгради е храм „Св. Параскева“.
В началото на 80-те години на XIX в. жителите на село Душево решили да си построят училище. Започнали те строежа, но в последствие решили вместо училище да си построят храм. Направили промени в плана и на Петковден 1884 г. малката кирпичена църквица била осветена от митрополит Климент (Васил Друмев).
С разрастване на населението, логично нарастнали и нуждите от по-голям храм. Работата по него започнала през 1937 г. Била излята и плочата на пода, а докато се извършвали строителните дейности, богослуженията ставали в мазето. След 1939 г. храм „Св. Параскева“ започва своя богослужебен живот в пълнота.
В близост е построена и каменна кула-камбанария. Първоначално е имало идея да бъде поствен и часовник, но тя не се осъществява. През 2015 г. камбаната се разпуква и камбанарията става нефункционираща. За щастие, още през следващата 2016 г. в „Камбанолеярна Велеганов“ гр. Пловдив е отлята нова камбана, която е осветена и поставена на мястото на старата.
Храмът е много интересен като строеж. Използва правите, симетрични форми на англиканската архитектура, деликатно е загатната неговата кръстокуполна форма, а заедно с това носи и типичните архитектурни черти на православните градежи, чрез осемстенния си купол.
В различни части на България, архтектурата има свои специфични белези, но винаги може да откриеш истински шедьоври. Те показват отношението на местната общност към вярата и традициите, едновременно разкривайки и социалния статус на населеното място, към момента на строежа.
Днес, в голяма част от България, един свещеник обслужва няколко храма и е на практика невъзможно да инициира ремонти, енорийски живот и да служи по едно и също време навсякъде. Преминаваме през тежък за духовността ни етап, но убеден съм, след време тук често камбаната ще призовава вярващите и отново ще има редовно богослужение.