ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ВеликотърновскаДуховностРодинатаХрамове по епархии

Храм „Св. Димитър“ в село Шумата, община Севлиево, област Габрово – Севлиевска духовна околия, Великотърновска епархия

Село Шумата, община Севлиево е заселено в края на XVIII в. Първите преселници са от махала Пульовци (към село Стоките).
Започнали те да секат вековната дъбова гора, за да правят къщите си и хората от съседните села започнали да ги наричат „Тези в шумата“ (от шумата на дърветата). От там идва и името на селото – Шумата.

Днес, близо 80 процента от преобладаващото в селото влашко население (до 1923 г. в селото е имало само три влашки семейства), работи в чужбина, предимно в съседна Гърция.

Дълго време шумненци се черкуват в Батошево. На 28 февруари 1932 г. е избрано църковно настоятелство, което определя двора на бъдещата църква. На 2 март 1938 г. е избрано ново църковно настоятелство, което решава храмът да се построи по стопански начин, като се изразходват събраните 467 000 лв.

За построяване на храма е назначен архитект Стефан Попданаилов от Габрово и техник-ръководител Петър Григоров от Севлиево. Основният камък е положен на 8 ноември 1938 г., а на 8 ноември 1944 г. става освещаването му. Пръв свещеник бил Доню Г. Сариев, а след него – Игнат (Гатю) Беров. Иконите са изписани от Лалю Трифонов от село Топлеш, Габровско през 1946 – 47 г. Външната мазилка на църквата, оградата и камбанарията са довършени през периода 1947 – 1973 г.

Днес този огромен храм е спомен за богатото и живо минало на село Шумата. Рядко се вижда подобна голяма църква и в градовете.


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка