Как го правят в Гърция и как не го правим в България
Може да коментирате статията в нашия Viber канал
Миналата година, през месец септември проведох екскурзия в района на западното подножие на планината Олимп, Платамонската крепост и района заключен между Лариса и Катерини. В програмата ми присъстваше и клисурата Темпи, заедно с християнските и антични религиозни пространства.
В седмицата преди събитието ми, минаващата през клисурата река Пеней буквално бе помляла всичко с огромните количества придошла вода. Речното й корито след клисурата в западна посока е било купчина от хиляди кубически метра изкъртена, свлечена и разчупена дървесина. Нещо подобно на нашите наводнения от 2022 г. в северозападните склонове на Същинска Средна гора.
Дотам с приликите между Гърция и България.
Както вече казах, седмица след този катаклизъм, аз бях в Гърция и реших ден по-рано да проуча какво се случва в клисурата и дали може изобщо тя да бъде посетена. Още в началото на клисурата ме спряха няколко табели, пътят бе пренасочен на югоизток. В клисурата имаше много техника и хора, които работиха по отстраняването на свлачищата и последиците от наводнението. Стана ясно, че имат още няколко дни работа.
Река Пеней буквално бе „олизана“, всичко бе изнесено от коритото, големите дървета бяха нарязани, багери бяха изтеглили калните наноси. Личеше, че е било брутално, но всичко навлизаше в нормалното си русло.
За една седмица Гърция се справи с последиците от тази регионална буря и порои, които наистина са били в огромни размери.
В България за последните 2 години се случиха две много сериозни събития, свързани с времето. Едното бе наводненията в община Карлово, другото бе наводненията в община Царево. Вече 2 години не се е направило нищо, помощта за възстановяване така и не идва в пълен размер. 2 години по-късно се готвят протести, за да се фокусира отново общественото внимание върху проблема и се вземат адекватни финансови мерки и се инвестира в превенция.
И всичко това си има обяснение. Че към момента България си има своите политици и държавни мъже, които не само не са съпричастни към избирателите си, ами и на моменти демонстрират явно негодувание от напомнянията, че те са част от народа си.




МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка





