Скална църква „Момина скала“ и тракийско оброчище в Шуменското плато, Източна Дунавска равнина – община Велики Преслав, област Шумен
Може да коментирате статията в нашия Viber канал
Това е поредната света обител, сгушена в гъстите гори, по южните склонове на Природен парк „Шуменско плато“. Намира се встрани от почвения път, движещ по т. нар. „Троицки боаз“.
Легендата разказва, че тук е имало голяма крепост. Боляринът, управляващ тази крепост имал красива дъщеря, която се казвала Параскева. Когато османците започнали да подлагат на огън и сеч района, Параскева избягала в бащината си твърдина. Изкачила се на намиращата се наблизо скала и от гледката на пожарите, от очите и бликнали сълзи. Тогава Параскева скочила от скалата.
До ден-днешен мястото се нарича „Момина скала“, а там, където извира вода, която според легендата са сълзите на Параскева се нарича „Момини сълзи“.
Скален манастир „Шашкъните“ над град Провадия – община Провадия, област Варна
В северната основа на тази висока около 12-15 м. скала има изсечено пространство, което по подобие на останалите скални манастири в района, се е ползвало за богослужебни нужди от монаси-исихасти в периода XII-XIV в.
В този малък манастир е открита плоча, от която се разчита следния надпис „…писах аз граматик Андрея, месец априля..“. Вероятно може да става дума и за по-голяма обител, съдейки по зидовете и помещенията, които се намират под насип в района. Твърде възможно е тук да е имало и малка книжовна школа.
От южния край на скалата има тракийско оброчище. То е издълбано в скалата на височина от около 1.20-1.50 м. Представлява камера, с две хоризонтални изсичания във вътрешния край. Изсичането поразително прилича на скалните горобове-саркофази от Татул и култовият комплекс при село Ангел войвода.
До тук може да дойдете от „Калугер боаз“, село Троица или хижа Букака по зелена маркировка.
МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка