ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Западни РодопиПриродаПриродни феномениТуризъм

Природна забележителност Чудните мостове – рид Персенк, дял Чернатица, Западни Родопи

Природна забележителност Чудните мостове се намира на 1450 метра надморска височина, под връх Голям Перелик. Мостовете свързват двата бряга на река Дълбок Дол.

В далечното минало Чудните мостове са представлявали една пещера, която се е образувала под въздействието на речни води. С течение на времето части от тази пещера се срутили и така се образували великолепните карстови образувания.

Мостовете са се образували вследствие ерозионната дейност на пълноводната в миналото река, която е преобразувала пукнатините в мраморите в дълбока водна пещера, чийто таван с течение на времето изтънява на места и се срутва. Предполага се, че отломките от срутването са били отнесени впоследствие от водите на реката. В резултат на това са останали двата известни мраморни моста. Големият е широк около 15 m в по-широките части, дълъг почти 100 m. Състои се от три арки, като най-голямата е с височина 45 m и ширина 40 m. Малкият мост е на 200 m от големия по течението на реката – непроходим, дълъг 60 m, с обща височина 50 m, а само на арката – 30 m.

След него има и съвсем малък трети мост, който представлява понорна пещера, в която водите на Дълбок дол изчезват, за да се появят пак на повърхността след 3 km.

Местността около двата моста е заета от вековни иглолистни гори, съставени предимно от смърчови дървета. И двата моста са обезопасени и пригодени за туристически цели. Преминаването е позволено и върху, и под тях.

За възникването на мостовете има и една местна легенда, която гласи:

„В село Забърдо, известно още от преди създаването на Османската империя, имало много пастири. Те кротко си пасли стадата, докато един ден се появил голям змей и започнал да погубва добитъка. Така, дълги години пастирите гледали безпомощно как лакомият змей опустошава стадата им, събрали се и измислили как да го надхитрят. Натоварили едно магаре с прахан и го запалили. Змеят, който бил вечно гладен, глътнал цялото магаре с праханта. Тя се разгаряла все повече и повече и змеят започнал да се рови в земята обезумял. Отворила се голяма дупка… След много години, изгнилите кости на змея се превърнали в огромните мостове, които ние днес познаваме като Чудните мостове.“

Как да стигнете:

Отбивката за село Забърдо се намира на пътя Асеновград – Чепеларе, на 37 км от Асеновград. От тук продължавате по живописен път, който макар и тесен, предлага нормално придвижване. След 10 км достигате разклонение. Направо пътят продължава за село Забърдо, а надясно предстои 7 километровата отсечка за Чудните мостове. Тук пътят е тесен, на места с повредена асфалтова настилка и няколко големи завоя, но с внимателно шофиране няма проблем да достигнете до горе. Много често на усойните завои се образува и поледица, така че бъдете внимателни.

Достигате до паркинг. От тук по стълби, слизате до сградата, която се намира на около 50 м под паркинга. Това е хижа „Чудните мостове“. Тук вече виждате и пътеките по двата маршрута, които предлага района.

Единия е панорамен и минава над скалния феномен. От пространството пред хижата ясно виждате началото и края на този маршрут, който описва кръг, минавайки по скалите над трите моста и предлагайки красива гледна точка за снимки. Времето за преминаване е около 20 мин.

Втория маршрут ви отвежда по стръмна, но обезопасена пътека в подножието на мостовете. На около 200 метра след хижата, сте на малка панорамна площадка, която ви предлага чудесен изглед към трите скални моста.

Обектът е част от Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“ на Български туристически съюз.


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга. Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка