ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Българското селоОбласт ПловдивРодинатаЮжен централен район

Засаждането на ягоди в България започва от село Катуница – Иван Гащилов

В навечерието на Априлското въстание Иван Трошанов (роден през 1825 г), спасявайки се от поробителя, бил принуден с цялото си семейство да избяга от село Югово и да се засели в село Катуница, Пловдивско. Синът му закупил от турците 40 дка имот. Но докато турците били още в България не успели да уредят документите и се наложило в началото на миналия век да отидат в Турция заедно със зет си Илия Дафов, за да си получи документите за закупения имот, които били спорни и само там е могло да се оправят. 

От Турция (Цариград) през 1904 г. Дафов донася ягоди и шпаргел (аспержи), дава ги на Илия, той ги засява на нивата си и в последствие ги разпространява из цяла България. Малко известен факт е, че през 20-те години на миналия век България е била най-големия производител на аспержи в Европа. Ето как били описвани тогава аспержите: „Шпаргелът представлява корени с добри вкусови качества, тях ги продават по ресторантите за мезе“. 

Илия не спира дотук. Целият имот, който закупил от турците бил превърнат в зеленчукова и овощна градина. Една част от дръвчетата внася от Франция, а другата засява с дивачки, които облагородява. Турците му казали, че ягодите растат най-добре край река, на песъчлива почва. Та от 1904 г. в Катуница (днес в община Садово), започнали да се отглеждат облагородени ягоди. Преди идването на Илия в Катуница местните жители засявали само жито. 

В старите учебници пишело, че първи в България ягодите ги разпространил Илия Тожаров, а Илия Дафов, зет у Трошановите, ги внесъл от Турция. За това казват, че заслугата на единия е, че ги е внесъл, а на другия – че ги е разпространил. 

След Първата световна война в Катуница идва французинът Жервилие, прави пулп и започва търговия с ягоди. Братовото момче на Илия, Йордан, се установява да живее в Америка, бил много предприемчив и когато научава, че французинът търгува с техните ягоди си казва: Защо аз да не се науча да търгувам с ягоди в Америка, ами ще ги дават на французина? За кратко време  усвоява търговията и започнал да изнася ягоди за Америка. 

Търговията с ягоди в Катуница за няколко години станала много известна. Експресният влак спирал за няколко минути в Катуница, пътниците си купували ягоди и след това влакът потеглял.

Славата на катунчани като добри ягодопроизводители се разнесла много бързо. От тази идея се заразили и жителите на съседното село Ягодово и те масово започнали да засаждат ягоди, оттам и селото им започнало да се нарича Ягодово. До село Ягодово е имало старо село Богоридово, впоследствие изчезнало.  

Илия Тожаров, който починал на 70 години се замогнал от ягодите. Той бил много трудолюбив, притежавал организаторски талант и успял от ягодите и овощната градина да спечели милиони. По думите на 85-годишния му син Никола, бил направил образцова овощна градина, която била първа в района.