ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
АрхитектураОбществени сградиПаметСтанимака/Асеновград

Първата пожарна в Станимака – Ивайло Мирчев

Вероятно за мнозина ще е интересна историята и местонахождението на тази сграда, която Йеротей Сирманов е заснел през 1900 година. Снимката е публикувана в статията на Владимир Балчев „Личният фонд на генерал Йеротей Сирманов като извор на следосвобожденската история на Асеновград „

В град, който с малки изключения е бил почти на равно, е напълно нормално всяка една пожарна да има кула. Във Варна например се е използвала първоначално голямата часовникова кула за наблюдателница в помощ на пожарникарите. В Пловдив за наблюдение на града от възникнали пожари е ползвана (за съжаление все още не се знае от кога) Пловдивската часовникова кула, издигната над Сахат тепе /Дановия хълм/ и т.н. Именно тези примери идват да докажат, че ако това е било пожарната, то кулата съвсем резонно е заела своето място в архитектурното решение.

На стр. 355 в книгата на Акад. Николай Хайтов „Асеновград в миналото“, пише следното:

„Тулумбаджийницата“ (пожарната) е на два ката, с чардак на горния и наблюдателна кула. На долния етаж под навес са наредени „тулумбите:“ (бъчонки около 200 литра), поставени на колела. Там е и оборът за конете, с които се запрягат тулумбите…“.

Снимката показва абсолютно точно, всички детайли които акад. Хайтов е описал.

След като установихме със сигурност, коя е сградата, остава ни да определим нейната локация. Това не е никак лесно, имайки за ориентир само изгледа към Метошката махала, но въз основа на някой податки, можем да ограничим един периметър в който тя се е намирала.

В махалата „Метошка“ терена определено е стръмен, слизайки към реката. Тук виждаме един равен терен, дори има лек обратен наклон. Това е доказателство, че сградата се е намирала от източния край на реката. Отново на помощ идват няколко реда в „Асеновград в миналото“. Там акад. Хайтов пише: „След черквата „Балъкли“ най-голям интерес събуждат в Бахча махала „тулумбаджиите“ (пожарникарите), които са в най-долния край на махалата до манастирската воденица и домуз пазар…“.

Домуз пазара е бил до днешния съд, което ни съобщава и локацията на първата пожарна. Тя е била от района на днешното „ДНА“, до към съда на изток, а на север някъде до днешната улица „Железарска“.