Храм „Св. св. Кирил и Методий“ в село Тополово – д-р Иван Василев
Историческата справка показва, че храмът „Св. св. Кирил и Методий“ в село Тополово е построен през 1908 г. Изграждането му се извършва от тополовските майстори-зидари Стефан Станчев, Янко Кръстев, Атанас Механджиев и др. Това става след 1905 г., когато в малко Тополово идват преселници от родопските села Петково, Славейно, Момчиловци, Устово, Давидково, както и от съседните Добростан, Новаково и др. Те са се нуждаели от молитвен дом, за която цел е бил построена тази църква. За тази цел джамията в малко Тополово е преустроена в християнски храм.
Архитектурното му оформление е трикорабна базилика със седловиден покрив без кубе. Дължината му е 20 метра, ширината 12 и височината 6 метра.
Има една полукръгла олтарна абсида и един свети престол. Храмът е осветен на 9 ноември 1953 г. от патриарх Кирил.
Иконостасът е гладък, без резба, с рамки за иконите. Направен е от борови дъски от местни майстори. Дълъг е 11 и висок 3 метра. Архиерейският трон е широк един метър и висок три метра. Стенописи има по свода на светия олтар, изографисан Христос „Пантократор“. От лявата му страна е Моисей, а от дясната – св. пророк Илия. Над сводовете до иконостаса има изографисано в медальони св. св. апостоли Петър и Павел и св. апостол Вартоломей. Иконите са събирани като подарък от околните селски църкви. Тази дейност е извършил свещеник Георги Божанов. Храмът притежава всички богослужебни книги и утвари.
Камбанарията е построена през 1934 г. Тя е една архитектурна забележителност в селото. Представлява масивна пететажна сграда. Построена е от майсторите зидари Янко Кръстев и Петър Кумчев. Планът е изработен от архитект Боян Чинков от Пловдив. На петия етаж камбанарията има две звучни камбани. Голямата е монтирана през 1938 г.
Часовникът на камбанарията е монтиран през 1936 г. от софийския майстор Хаджиниколов. По-късно жителите на Голямо Тополово събират пари и монтират циферблат и от северната страна. Оттогава часовникът служи вярно и безупречно на тополовци. Отначало за него се е грижил Ангел Георгиев – певец в храма, а след него – Христо Пачелиев.







