Храм „Св. Димитър“ в село Тополово – д-р Иван Василев
Историческата справка показва, че сегашният храм „Св. Димитър“ в Тополово е построен през 1933 г. На 19 август 1924 г. се събират в църковния двор всички богомолци и под председателството на кмета Атанас Д. Тенев решават да се построи нова църква.
Избира се комитет в състав: свещеник Спас Иванов, Димитър Харитев, Петко Марков и Ангел Славков – църковни настоятели и общински съветници – Вълко Стоянов и Стефан Янков, със задача да се събере доброволна помощ и се преведат решенията на общото събрание.“
Въз основа на чл. 148, т. 4 от ЕКЗ устав се иска разрешение и благословия от Пловдивския митрополит Максим за построяване на нова църква“.
На 14 октомври 1924 г. с писмо N 1683 пловдивският митрополит съобщава, че утвърждава това постановление на църковното настоятелство. Изработва се план за строежа от архитект Манолов в Пловдив. Каменните основи се изграждат от предприемача Тодор Стоилов, но се явяват някои недоразумения и работата по строежа се спира.
На 24 юли 1930 г. се насрочва нов търг. Възлага се на предприемача Христо Лазаров от село Петково, Смолянско, да завърши строежа. Арматурата се поставя от местните майстори Трифон Монев и Иван Костов. Мазилката се възлага на майстора Николай Петров, а касиерът на църковното настоятелство Андрей Милев е натоварен да намери и закупи орехов дървен материал за направа на трон.
През ноември 1933 г. новата църковна сграда е окончателно готова. Тя е трикорабна, едноабсидна базилика с общ седловиден покрив и с купол над средния кораб. Иконостасът е творба на майстора резбар Иван Тосков, а иконите на художника иконописец Ангел Дачев, и двамата от Пловдив.
Официалното освещаване на новата църква „Св. Димитър“ се извършва на празника Димитровден – 1952 г. от патриарх Кирил в съслужение с епископ Стефан от Пловдив, архиерейския наместник в Асеновград М. Христов и енорийския свещеник Васил Ангелов от Тополово, Димитър Балабанов от село Червен, Александър Тонев от Асеновград и Георги Дюгеров от Нареченски бани.
В този храм са служили свещениците Спас Иванов, Васил Ангелов, Георги Дюлгеров, а от 14 октомври 1999 г. служи свещеник Георги Николов. Голям принос за поддържане на храма имат Тодорка Маркова и Димитър Тянков.





