ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
ПешеходниРилаРодинатаТуризъм

Пешеходен маршрут от връх Мусала до хижа Мусала през „Трионите“ и четири от 10-те най-високи върха в България – Мусаленски дял, Рила планина

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

От връх Мусала до връх Малка Мусала (2902 м) ви води тесен скален ръб, който не е обезопасен. Пътеката започва от източната страна на връх Мусала, край синята сграда на метеорологичната станция. В началото е различима и почти равна, но в последствие започват спускания, тя минава през опасни пасажи, които биха проблем за хора със страх от височини. Пътеката се движи от южната страна на ръба – там, където наклонът е по-приемлив. В най-долната си част е основния момент за преминаването на „Трионите“ – триметрова скала, на която трябва да се покатерите и да преминете през процепа между скалите. От тук започва изкачване до връх Малка Мусала.

На връхната точка имате голяма пирамида, направена от камъни. Виждате чудесно връх Мусала и два циркуса – Мусаленския и Маришкия, със заобикалящите го върхове Голям и Малък Близнак, Маришки чал и Манчо. Гледката е божествена.

тук може да поръчате пътепис-пътеводител „По пътя на мечтата“ (Ком-Емине или 17 дни по билото на Стара планина)

От тук до връх Иречек ви предстои скален ръб, подобен на „Трионите“. За ясно изразена пътека е силно да се говори, но има утъпкани пасажи, които показват вярната посока. Тук трябва да се проврете през няколко процепа и да преминете няколко площадки, намиращи се на около 2 метра една над друга. С внимание и в сухо време няма да имате проблеми.

Слизайки в най-ниската точка между Малка Мусала и Иречек, пътеката става по-ясна и се движи на няколко метра южно от ръба. Отново преминавате край отвесни скали, но тук вече участъкът е далеч по-безопасен.

Излизайки на връхната точка на Иречек (2852 м) отново се изпълвате с чудесни панорами. Тук вече виждате премката между Иречек и Дено (2790 м). В северозападния и край се намира скалния феномен Сфинкса, а в югоизточната и връх Студения чал (2794 м). Без да търсите пътека се движите по затревеното равно пространство, което ще ви отведе до връх Дено, с който през цялото време имате визуална връзка.

От Сфинкса до връх Дено имате не повече от 1 км. Достигайки върха се наслаждавате на най-панорамните гледки от четирите върха. Тук имате 360 градусова просторна панорама, награда за изминатите километри и изкачената положителна денивелация.

тук може да поръчате указател „Посоки – 40 маршрута в община Асеновград“

Връщате се отново до Сфинкса и се спускате от източния му край по пътека, която с много серпентини ви отвежда до Петото езеро в Мусаленския циркус.

То е разположено на 1500 m на север-североизток от връх Мусала, на 2393 m н.в. Познато е още като Каракашевото езеро на името на удавил се в езерото младеж с това име. Има площ 26.2 дка и дълбочина 6,6 m. То е най-голямото в групата от седем езера в циркуса. От тук с леко спускане преминавате край шестото и най-малко езеро. То е разположено между петото и седмото езеро, на 1770 m северно от връх Мусала. Лежи на 2391 m н.в. Има площ едва 2,6 дка, а дълбочината му не надвишава 0,5 m.

Достигате до седмото, най-ниско езеро. То е разположено на 1890 м северно от връх Мусала на 2389 m н.в. Има площ 13.4 дка и дълбочина 1,6 m. На северният му бряг е разположена хижа Мусала.



ОТ ТУК МОЖЕ ДА ПОРЪЧАТЕ МОИТЕ КНИГИ
натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка