Пешеходен маршрут Боровец – местност „Иконостаса“ – хижа Мусала – заслон Еверест – връх Мусала – Мусаленски дял, Рила планина
Напоследък основен и пестящ време за мнозина е варианта за изкачване на върха с ползването на лифт. Преди да ви опиша маршрута до върха, който е изцяло пешеходен, ще напиша и информация за хората, които искат да използват лифт. Оставам с уговорката, че най-добре да проверите всичко това на официалния портал на лифта – тук
Долната станция се намира в горната част на комплекса Боровец, срещу хотел Самоков.
Ако искате да ползвате лифта, избягвайте понеделник и вторник, когато е профилактичното техническо обслужване на съоръжението. Цената е 12 лв в двете посоки за възрастен, а работното време, според сезона е от 08:00 до 18:30 ч. (летен) и 08:30 до 16:00 (зимен). Пътуването с лифта продължава около 30 мин, като тръгвате от 1315 м и достигате до 2369 м. От тук до хижа Мусала имате около 0:45 – 1:00 ч по черен път, движещ се почти хоризонтално.
Втория начин за изкачването на хижата, който ще опиша тук е пешеходен и започва на около 300 метра след входа за дворец „Царска Бистрица“. Тук има уширение и чешма с пейки и маси и може да оставите автомобила си. От тук започва и маршрута за хижа Мусала. В рамките на около 7 км следвате червена маркировка, която се движи по изцяло черен и широк път по долината на река Бистрица. Тук гората е изцяло иглолистна.
тук може да поръчате указател „100 туристически маршрута в община Асеновград“
Достигайки до долната станция на Маркуджиците пътят преминава в пътека. От тук през клек, следвайки зимната колова маркировка, в рамките на около 0:45 мин достигате до хижа Мусала. Алтернатива, вместо на места блатистата и запушена пътека, да поемете директно по писта Маркуджика и да излезете на черния, равен път от хижа Ястребец до хижа Мусала. Всички тези варианти са зимния маршрут до хижата.
Летния маршрут до хижа Мусала, преминава през скала, наречена „Иконостаса“. По средата между началото на пътека и долната станция на Маркуджиците се отделяте в дясно по едва различима в началото пътека, която в последствие става ясна и преминава през смесена гора.
Достигате „Иконостаса“ и заобикаляте склона. Следва стръмно изкачване със серпентини и се изкачвате на панорамна скала от която виждате целия Мусаленски циркус. От тук следва неприятна отсечка сред клек и блатисти участъци. Излизате в подножието на писта Ястребец и по нея се качвате до горната станция на лифта и черния път за хижа Мусала.
тук може да поръчате указател „Посоки – 40 маршрута в община Асеновград“
Достигайки до хижа Мусала, може да починете на някой от кътовете за отдих в съседство. От тук нагоре ви предстои стръмен участък, в който пътеката вие серпентини сред преобладаващо алпийски терен. Не след дълго излизате на четвъртото Мусаленско езеро. То е разположено на 1650 m северно от връх Мусала на 2486 m н.в. Не се забелязва видими вток и отток на вода, а в края на лятото езерото значително намалява обема си
След равен участък, който се движи успоредно на езерото предстои изкачване с няколко серпентини и сте на ново езеро – Алековото. То е разположено на 1160 м на север-северозапад от връх Мусала на 2544 m н.в. Наречено е на името на близкостоящия връх Алеко. Езерото има площ 23,9 дка и дълбочина 14 m. Притокът и оттокът на вода са подземни.
тук може да поръчате пътепис-пътеводител „По пътя на мечтата“ (Ком-Емине или 17 дни по билото на Стара планина)
Излизайки над езерото вече виждате и заслон Еверест. До него имате около 20-25 мин ходене с неголямо изкачване.
Заслонът, познат и като „Леденото езеро“ е бил предвиден за нашите експедиции в Хималаите, но начинанието се проваля и сградата е монтирана тук. Намиращото се до него най-високо от седемте Мусаленски езера – „Леденото“ (2709 м) е второ по височина в България, след Горното Полежанско (2710 м), намиращо се в Пирин.
От тук до върха се стига за около 30 – 40 мин по стръмна пътека, която щадящо се движи на серпентини. Достигайки до върха, може да се насладите на прекрасни гледки към целия Мусаленски циркус и към язовир Бели Искър. Може да си направите снимка за спомен на пирамидата и да си починете пред сградата на метеорологичната станция. Тук сте на „покрива“ на Балканския полуостров.
Дължина на маршрута: – 16.3 км
Положителна денивелация: – 1500 + м
Маркировка:
(от Боровец до връх Мусала – червена лентова и колова-зимна)
(летен маршрут през „Иконостаса“ – зелена за пасажа)
Чешми по пътя: (една на зимния маршрут от Боровец до долна станция на Маркуджиците, една до хижа Мусала и една под заслон Еверест)
Време за преминаване: – 8-10 ч
Трудност: средна/висока
ОТ ТУК МОЖЕ ДА ПОРЪЧАТЕ МОИТЕ КНИГИ
натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка