Тайните, които планината крие над водопад Сливодолското падало – рид Добростански, Западни Родопи
Може да коментирате статията в нашия Viber канал
Много приятели на планината, които за пръв път идват до Сливодолското падало, мислят, че тук всичко свършва. След водопада обаче, стръмна пътека захожда склона отдясно и излиза на равното пространство над водопада.
С много внимание може да се проврете още нагоре до двете малки дерета, които шеметно се спускат от билото на планината – идващото от Сливово и това през Старата воденица, което носи водата на извора Радославец
Водопад „Черешовото падало“ в каньона на река „Сливов дол“ – Добростански рид, Западни Родопи
Ако водата е много, бигорната стена, където се събират водите на двете захранвания на реката – този от карстовия извор Иконостаса и този, отводняващ билото и основно захранван от снеготопене, е невъзможен за преминаване, затова трябва с откатерване да преминете отдясно на него където склонът е приемлив за заход.
Тръгвате по склона на връх Логудево. Достигате до големия скален праг, който е висок около 25-30 метра, дълъг няколкостотин метра и опасващ от североизток горните водопади. Над него, по сложен терен преминава пътеката за пещера Добростански бисер и хижа Марциганица, която тази година бе маркирана.
Маркиран е маршрутът хижа Марциганица – водопад Сливодолско падало
Тук склонът е толкова стръмен, че добре премислете всяко свое намерение и действие, тъй като едно падане или грешна стъпка може да направи ситуацията много, много сложна, още повече че тук нямате абсолютно никакъв обхват и звуков контакт, заради шума на реката.
Все пак отдалеч и през дърветата може да се снима долния от „горните“ водопади над Сливодолското падало.
В периодите, в които до него се ходи лесно от „Иконостаса“ няма вода, а в периодите, когато тези водопади са пълноводни, достъпът е почти невъзможен.
МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка