ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
2012За автораСдружение Устремени

2012 – 19-20 май – Осми национален Толкин фестивал

Признавам си Толкин фестивал за мен бе непознато понятие. Толкин разбира се, ми беше познат през годините от книгите, които четеше сестра ми. Оказа се всъщност, че автора има много почитатели на територията на страната. Това стана ясно на т. нар. Толкин фест, чието осмо национално издание се проведе на територията на нашия град.

Този така наречен фестивал бе много добре организиран. С основните неща като материалното осигуряване се бяхме заели ние, а самите толкинисти бяха подготвили програмта. Имаше много интересни теми, дискусии, показване и избор за най-атрактивен костюм, свързан с творчеството на автора, имаше и специален гост, а именно Любомир Николов – преводача на произведенията на Толкин, който според мнозина се е справил с превода феноменално.

Признавам си, бях впечатлен от жарта в очите на тези хора. Те наистина бяха отдадени с цялата си страст на фентъзито. Аз лично не съм кой знае какъв фен, но си признавам, стана ми интересно, просто защото лекторите бяха големи капацитети, лекциите – увлекателни, а атмосферата приятна. Асен, който всъщност движеше нещата с Толкин обществото беше се погрижил всичко в програмата да бъде пълно – от настаняването до обяда и напитките.

По добра традиция местните медии дойдоха да отразят събитието, което беше наистина още един плюс и даде допълнителен елемент на значимост за участниците във фестивала.

Общият брой на присъстващите бе над 100 човека, което по един много сериозен начин показа интереса към фестивала и ми стана много приятно, че успяхме да доведем тези  хора тук, и да ги накараме да се чувстват приятно и комфортно. Все си мисля, че това е един от начините да развиваме туризма. Вече има сериозни индикации, че в национален мащаб се дават стабилни темпове на развитие на т. нар. бизнес туризъм т.е. туризъм базиран на лекционния елемент – срещи, семинари и т.н.

Разбира се много съм доволен и от оказаното съдействие от страна на ръководството на градската библиотека. Хората направиха всичко, за да се чувства гостоприемството на асеновградчани.

Бе изигран и куклен театър, който накара хората в залата да се посмеят от сърце. Накрая бе прожектиран филм за традицията по провеждане на фестивала в различни дестинации в България (Пловдив и София), за успехите и нереализираните начинания, за переспективите и бъдещето на фестивала. Изобщо моите уважение към тези хора, които бяха си изпипали нещата до сантиметър дето се казва. Така завърши първия от двата дни на Осмият национален Толкин фест.

Втория ден по традиция беше запълнен с разни зарибявки като игри из различни локации в града, срещи и разговори на открито, като официалния завършек щеше да бъде един готин пикник на поляната до параклис „Св. Атанасий“, който се намира до Асеновата крепост. Аз имах други ангажименти и не успях да отида, но по думите на всички следобеда на поляната е бил много приятен, като гостите са посетили и символа на града ни – Асеновата крепост.

За радост след цикъла поройни дъждове, точно в неделния ден дъжда ни пропусна и това беше наистина много добре.

Така премина в моите очи този фестивал и честно казано се надявам наистина традицията да се провеждат подобен род срещи на различни интелектуални общности, да се насърчава и да се утвърждава в Асеновград.