ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Пещери и карстПриродаТуризъмУтробни

Утробна пещера в тракийско скално светилище „Пармак кая“ край махала Еминчауш, община Черноочене – рид Мечковец, Източни Родопи

Утробните пещери са характерни предимно за района на Източните Родопи. На някои места, те са изсичани в цялост, на други са дооформяни в естествения карст. Такъв е и случая с двуделната утробна пещера при светилище Пармак кая.

Утробните пещери са разположени така, че слънцето движейки се в своята посока изток-запад винаги да има директно проникване на лъчите в най-дълбоката и сакрална част на пещерата. Това обикновено се случва около обяд, когато слънцето е в специфично стоене спрямо пещерите. Въпреки това, има и изгревни пещери-утроби (например тази при село Бенковски).

Пещера Утробата – рид Илиница, Източни Родопи

Чрез проникване на слънчевия лъч до олтара-матка, се извършва „символичното оплождане“. Това се случва един път в годината, а през останалото време слънчевия лъч не може да достигне олтара и прави частично проникване, поради местоположението на слънцето.

Утробната пещера при скално светилище Пармак кая е с дълбочина от около 12-15 метра. До нея може да достигнете за около 10 минути по ясно оформена пътека от махала Еминчауш (преди село Ночево), до която се придвижвате по асфалтов път.


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга. Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка