ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
За автораКоментари

„Трифон Зарезан“ като неразвита част от туризма в Асеновград

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

На 1 февруари народната традиция е свързана с отбелязването и празнуването на „Трифон Зарезан“. Това е празник, който съчетава в себе си църковна основа (светия, житие, богослужение) и различни битови интерпретации (празненства, поверия, борби, зарязване на лозя).

Съществува легенда за свети Трифон, която разказва за това, че веднъж той си пийнал и без да иска с косер (инструмент за подрязване на лозите) си отрязал част от носа. Това разбира се е плод на въображението на хората, но така или иначе тази шеговита легенда застанала в основата на иконографията, която неизменно изобразява светеца с този лозарски инструмент.

В Асеновград периодът 1-3 февруари е ден на празнуване и обилна почерпка с вино, обикновено мавруд и малки сармички, наричани „станимашки“. Като част от традицията е и шествие с иконата на светеца.

С мерак – нещо, с проект за 224 000 евро – нищо (имат ли устойчивост проектите, свързани с туризма)

Много светии са били избирани за патрони на дадена професия или еснаф. Кръчмарите и лозарите са избрали за свой патрон свети Трифон.

Неслучайно в Асеновград и района има цели 6 параклиса, посветени на светията. Те са разположени изцяло в селищата по яката на планината, там, където е била и границата между маврудовите и памидовите насаждения. Асеновград, Бачково, Долнослав, Горнослав, Червен.

Състоянието на инфраструктурата по „Дяволската екопътека“

Особено интересно е празнуването на „Трифон Зарезан“ край едноименния параклис в най-южната част на Асеновград. Тук могат да се види християнската му част (богослужението), малоазийски практики (пехливанските борби) и отгласи от езически практики (венците между рогата на жертвените животни).

Продължавам да твърдя, че тези практики (спорни като естетика на провеждане) са нещо уникално за България и трябва да се рекламират като нематериално културно наследство. Това би сложило някакво начало на фестивален туризъм в Асеновград. В годините, когато този празник се провежда, се възприема и провежда по-скоро като гуляй, в който, както по-горе подчертах липсва всякаква естетика.

Община Гърмен като непозната, но перспективна туристическа дестинация

Разбира се, тук може с голяма доза категоричност да се твърди, че проблемите на културата, отвеждащи дефицити и към ресурса за туризъм, са в начинът на провеждане и визията на местното ръководство за това „що е то културен календар?“. От десетилетие, че и повече Асеновград е потънал в дълбоките коловози на рутината и провежда културни събития с марка „ширпотреба“, тук там с някакво леко раздвижване.


МОИТЕ КНИГИ
Ако ви е харесала тази история, впечатление, описание, може да ме подкрепите като закупите моя книга.
Натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка