ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Източни РодопиМаршрутиОписанияПешеходниРид ДрагойнаТуризъм

Пешеходен маршрут Село Искра – махала Еминчауш – скално светилище „Пармак кая“ – ридове Драгойна и Мечковец, Източни Родопи

С идването на есента, височината на преходите за голяма част на любителите на планината пада и те влизат трайно в регистър под 1800-1500 м.

В района на общините Първомай и Черноочене има много подходящи за периода есен/зима маршрути, като болшинството от тях са в района на Синивръхския рид и рид Драгойна

.От центъра на село Искра поемате по почвен път, който ви отвежда до язовир Понду бунар. В случай, че решите да направите кръгов маршрут, т.е. да се върнете от там, от където тръгвате, може да се придвижите до стената на язовира с автомобил. Пътят е добър и с бавно каране нямате никакъв проблем да преминете тази отсечка.

В „дъното“ на язовира се намира старинния параклис Св. апли. Петър и Павел, наскоро ремонтиран. По почвен път, който преминава над параклиса започваме бавно да набираме височина.

Движейки се първоначално сред ниска растителност, а във втората част от маршрута сред дъбова гора, в рамките на няколко километра изкачваме близо 350 м. денивелация.

Достигаме до асфалтов път, който образува голям завой. Стъпвате на него и започвате изкачване, последвано от равен пасаж. Достигате дървена беседка, която може да е ваша опция за почивка или хранене. Намирате се над махала Еминчауш.

По стръмна камениста пътека слизате до тракийското скално светилище Пармак кая. Това е изключително интересно място, което представлява два слепени каменни монолита с десетки трапецовидни изсичания, а между двата слепени блока има добре оформена утробна пещера.

По равна пътека отивате до махала Еминчауш, която има около 20 каменни къщи. В нея има и няколко постоянно живеещи жители.

По асфалтов път с лек наклон се придвижвате и до съседната Памук махала. Тя е от едва няколко къщи, но пък от нея се разкрива чудесна гледка към Тракийското поле, Стара планина и Средна гора, а на изток виждате цялата седловина Китката, която е условна граница между Източните и Западните Родопи.

От тук, само след няколкостотин метра, асфалтовия път ви отвежда на прохода Клисекуле на асфалтовия път Асеновград – Кърджали, при отбивките за Ночево и Жълт камък. От тук може да организирате транспорт или да се върнете по горски път, който подсича Памук махала и се влива в горския път по който сте дошли. В този случай правите максимално дълъг маршрут (23 км), подходящ и за пешеходен и за коло туризъм.

Минус на този маршрут е липсата на работещи чешми. Има няколко по маршрута, но не бива да разчитате на тях. Вземете си повече вода, особено при топло и горещо време.

Разстояние: 13 км
Денивелация: + 480 м. ; – 40 м.
Чешми по маршрута: три (сезонни)
Инфраструктура: Почвен път, пътека, асфалтов път
Приблизително време за преминаване: 4 ч.
Маркировка: няма (от Памук махала до проход Клисекуле – жълта)
Трудност: ниска/средна