ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
За автораКоментари

Как правят туризъм в Румъния и идея как да не крадем от входните такси на обектите

Това, което виждате са машини за билети в замъка „Бран“. Плащаш, взимаш билет, преминаваш през турникет и всичко това става под погледа на няколко камери и на няколко оператора, които са в периметъра и се грижат за обслужването на клиентите.

Така го правят на много места в Румъния. Скъпо за българските стандарти, но пък за сметка на това облечено с добавена реалност, образцов маркетинг, безупречно обслужване и чистота. Решили са хората, печелят от туризъм. И то май наистина печелят, не е за парлама.

Я обаче да видим, къде при нас се къса дирята на паричките. Забелязали сте, че в огромната си част, българските туристически обекти се обслужват от „касиер“. Апропо, на много места може да получите тактично предложение за „отстъпка“ ако не искате касова бележка или фактура.

Турникети почти липсват. На няколко места има, но смея да твърдя, че на част от тях контролът е занижен, да не кажа липсващ. Ще спомена за една пещера, при която е симптоматично пропускането край турникета.

На Асенова крепост, заедно с оборудването по проект „Свещената порта на Родопите“ бе получена и автомат за билети. Вярно, приличаше на летящ кораб от филма „Кин-дза-дза“, но все пак автомат за билети. Този автомат така и не бе въведен в експлоатация.

Чувал съм разговор между стари хора. Единия от тях е бил дълги години магазинер. Другия с нескрита завист му казваше: „Ей къщи на децата ти построи! Магазинер… Друго си е като цял живот те удря чекмеджето с парите по корема…“

Та като извод на всичко мога да кажа, че чувствително голяма част от приходите от входни такси на обектите потъват из нечии джобове, като компенсация за „ниските заплати“, а от липсата на тези средства страда основно туриста, защото вижда занижена хигиена, обслужване, информационна среда. И е време наистина за „Туристическа полиция“, за да има малко осъзнаване за всички некоректни практики в туризма, които ни отреждат абсурдната позиция „На последните места в предлагането – на първите в даденостите“.