ЗА РОДОПИТЕ С ЛЮБОВ

Туристически пътеводител
Обществен животПаметПроцесиСтанимака/Асеновград

Латерната в Станимака – Веселин Игнатов

Може да коментирате статията в нашия Viber канал

Не мога да мисля за миналото на Станимака, без да си спомня за един характерен за нея музикален инструмент – латерната. Това чудо на техниката преди 80 години, вероятно беше дошло от Гърция, защото звучеше главно в „гръцката махала“. Не можеше да има годеж или сватба, без да дрънка латерната. А при именни дни (които се празнуваха много по-масово от сега) латерната обикаляше къщите на именниците, и макар и от двора, повишаваше настроението на гостите.

За по-младото поколение ще опиша този екзотичен инструмент. Представете си една сгъваема подставка и върху нея един изправен сандък. Най-отпред на този сандък има картина на някаква бяло-червена красавица. Около лицето и има венец от цветя и всевъзможни дрънкулки. „Музикантът“ свиреше като въртеше една ръчка, а отвътре един назъбен диск дърпаше струните. Имаше няколко записани мелодии. Тази музика се чуваше дълго, даже и след появата на грамофона.

„Указател на църкви, манастири, параклиси, аязма и войнишки паметници в община Асеновград“, който може да поръчате тук

Понеже сме на тема „музика“ нека кажа две-три думи и за музиката на една друга част от населението – турците и циганите. В техните махали ечеше зурната. Това е духов инструмент, подобен на кларинета, но с много по-рязък и писклив звук. Акомпанираше му тъпан.

Така се задоволяваха музикалните потребности на населението в Станимака, докато се появиха грамофоните. 

(снимката е илюстративна)



ОТ ТУК МОЖЕ ДА ПОРЪЧАТЕ МОИТЕ КНИГИ
натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка