Ето от къде идва популярното в югоизточната част на град Пловдив име „Лаута“
Малко известен факт е, че в района на Асеновград, около завод „Калцит“ (Карбидна фабрика) от векове е кипял усилен земеделски труд. Плодородните места, разположени в северозападните части на днешния Асеновград, са били използвани като място за отглеждане на овощни градини и лозови насаждения.
Легендата разказва, че в района около днешния завод е имало огромен чифлик и малко селце, в което са живели хората, работещи в земите наоколо. Постройките, земята, хората – всичко това е било собственост на пловдивския богаташ Лаут бей. Той много обичал да прекарва летните месеци в своя чифлик, а в Пловдив, където имал големи къщи, живеел само зимата.
Според официалната версия името на пловдивския квартал „Лаута“ е дадено от известната пловдивска фамилия Лаутлиеви, които били наследници на Лаут бей.
Иван Гащилов дава информация, че след Лаут бей, чифликът е купен от гръцкия богаташ Яни Петрекидес, който около средата на втората половина на XIX в. го продава на Никола, наричан „Рупеца“ (Никола бил преселник от родопската историко-географска област „Рупчос“). Синът на Никола – Яков разширява дейностите на чифлика и го превръща в образцово стопанство, в което работели над 50 човека. То произвеждало грозде, тютюн, имало големи овощни градини. Била създадена и бубарница.
(снимка – намиращата се наблизо до стария чифлик спирка „Маврудово“)
ОТ ТУК МОЖЕ ДА ПОРЪЧАТЕ МОИТЕ КНИГИ
натиснете върху желаната от вас книга за информация и заявка